لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه

شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه

شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه

شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه

فهرست مطالب

شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. یکی از مهم‌ترین مباحثی که در زمینه طلاق باید به آن توجه کرد، بحث دریافت مهریه است. مهریه معمولاً به‌عنوان یک پشتوانه مالی برای زوجه به شمار می‌آید. شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه دارای پیچیدگی‌های خاصی است. متأسفانه بسیاری از زوجین با کلیت این شرایط آشنا نیستند و تنها در زمان ارائه دادخواست‌های طلاق با چنین مواردی روبه‌رو می‌شوند.

در بین مردم شک و شبهه‌ای دررابطه‌با پرداخت مهریه وجود نداشت تا اینکه قانون حمایت خانواده دچار اصلاحات مختلفی شد. این اصلاحات که بیشتر به نفع زوجه بودند، در زمینه پرداخت مهریه نیز شرایط خاصی را ایجاد کردند. عموم مردم تصور می‌کنند که نمی‌توان مهریه‌ای که بالای ۱۱۰ سکه است را دریافت کرد، در واقع این یک تصور کاملاً اشتباه بوده که در میان مردم رواج یافته است.

شرایط دریافت مهریه به فاکتورهای مختلفی همچون وضعیت مالی زوج بستگی دارد. علاوه بر این، نمی‌توان یک حکم استاندارد را برای تمامی پرونده‌های طلاق تعیین کرد؛ زیرا هر پرونده‌ای ویژگی‌های خاص خود را دارد و در این مورد نیاز به یک وکیل خانواده دارید تا در این مورد مشاوره های گوناگونی را انجام دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه به شما ارائه دهیم.

آشنایی با مهریه و میزان آن

مهریه یکی از اصولی‌ترین شروط اسلامی در زمان امضای عقدنامه به شمار می‌آید. زوج در زمان امضای عقدنامه متعهد می‌شود که مبلغ کامل مهریه تعیین شده را به‌محض درخواست زوجه به وی پرداخت کند. مهریه زمینه‌ای جهت ثبات اقتصادی زوجه پس از عقد به شمار می‌آید، البته به طبع میزان معینی برای مهریه وجود ندارد و زوجین می‌توانند در مورد مقدار آن توافق کنند.

یکی از رایج‌ترین مقادیر مهریه در کشور ما، ۱۱۰ و ۱۱۴ سکه است. در واقع همین محبوبیت بالای این نوع مهریه‌ها را می‌توان دلیل خاص بودن شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه دانست. مهریه عندالمطالبه است؛ اما در شرایطی که زوج توانایی پرداخت مهریه به‌صورت کامل را نداشته باشد، دادگاه می‌تواند به‌عنوان یک مرجع قانونی در این زمینه تصمیم‌گیری کند.

برای تعیین مهریه هیچ‌گونه محدودیت خاصی قرار داده نشده است، این عدم محدودیت موجب ایجاد مهریه‌های عجیب‌وغریب امروزی شده است. می‌توان موارد مختلفی از جمله طلا، ملک، ارز و موارد مادی دیگر را به‌عنوان مهریه تعیین کرد.

نقش اصلاح قانون در زمینه تغییر شرایط پرداخت مهریه بالای ۱۱۰ سکه

پس از کشمکش‌های فراوان، سرانجام در سال نود و یک شمسی قانون اصلاحی خانواده تصویب شد. بر طبق این قانون دریافت مهریه تا ۱۱۰ سکه توسط زوجه بدون مانع است؛ اما دریافت بیش از این مقدار باید باتوجه‌به ملائت صورت گیرد. حال شاید بپرسید که ملائت چه معنای خاصی دارد و چرا باید با این عبارت مهم آشنا بود؟

نقش اصلاح قانون در زمینه تغییر شرایط پرداخت مهریه بالای ۱۱۰ سکه

ملائت بدان معناست که دادگاه تصور می‌کند مرد می‌تواند مهریه را پرداخت کند. حال تفاوتی نخواهد کرد که مهریه به‌صورت سکه و یا معادل آن به ­صورت وجه رایج مملکت پرداخت شود. این قانون از حبس‌شدن زوج به دلیل عدم پرداخت مهریه جلوگیری نمی‌‌کند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ملائت به معنای ازبین‌رفتن حق کلی زن برای دریافت مهریه بالای ۱۱۰ سکه است، درحالی‌که این تصور به طور کامل نادرست محسوب می‌شود. قانون جدید شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه، به معنای سلب توانایی زوجه جهت دریافت مهریه نیست، بلکه تنها به زوج کمک می‌کند تا بتواند مهریه مدنظر را با دشواری کمتری پرداخت کند.

عدم استطاعت زوج در چنین پرونده‌هایی به چه معناست؟

یکی دیگر از موارد مهم در زمینه شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه، استطاعت زوج است. همان‌طور که اطلاع دارید استطاعت را می‌توان به معنای توانایی دانست. اگر مهریه برابر با ۱۱۰ سکه و یا کمتر از آن باشد، دادگاه فرض را بر این می‌گذارد که زوج به‌صورت قانونی و در شرایط کنونی استطاعت پرداخت سکه را دارد و نیازی نیست که زوجه مدارک مربوط به این استطاعت را به دادگاه ارائه دهد.

در شرایط عکس (مهریه برابر با ۱۱۰ سکه و یا کمتر از آن باشد، اما زوج استطاعت مالی نداشته باشد)، مرد باید خود نسبت به ثابت کردن عدم استطاعت اقدام کند. در واقع تا زمانی که مدارک عدم استطاعت وی به دادگاه ارائه نشود، امکان حبس مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه وجود دارد.

چه فرقی بین ۱۱۰ سکه در مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه وجود دارد؟

مهریه‌ها معمولاً به دو بخش تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از عندالمطالبه و عندالاستطاعه. هر یک از این موارد دارای ویژگی‌های خاص خود هستند؛ اما مهم‌ترین تفاوت آن‌ها در نوع پرداخت مهریه توسط زوج خلاصه می‌شود. مهریه عندالمطالبه به مهریه‌ای گفته می‌شود که زوج باید بلافاصله پس از اعلام درخواست زوج (چه رسمی و چه غیررسمی) نسبت به پرداخت آن اقدام کند و به توانایی مالی زوج ارتباطی ندارد. در واقع مرد در هر نوع شرایط مالی که باشد، باید مهریه را بپردازد.

شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه در مهریه‌های موسوم به عندالاستطاعه کمی متفاوت است. مهریه عندالاستطاعه به مهریه‌ای گفته می‌شود که پرداخت آن به توانایی مالی زوج مرتبط خواهد بود. برای مثال در شرایطی که زوج از لحاظ مالی دچار مشکلات خاصی باشد‌ (برای مثال ورشکستگی، بیکاری، عدم دریافت درآمد مناسب‌ …)، دادگاه به وی مهلت می‌دهد تا بتواند در طول یک بازه زمانی مهریه را پرداخت کند.

این امر از مشکلات مختلفی مانند حبس بی‌دلیل زوج تنها به جهت نداشتن توانایی مالی لازم، جلوگیری می‌کند. بازه زمانی تعیین شده برای پرداخت مهریه را قاضی پرونده اعلام می‌کند و مرد موظف است بر طبق همین بازه زمانی تعیین شده (معمولاً به شکل ماهانه)، مهریه مربوطه را چه به‌صورت سکه و چه به‌صورت معادل ارزش مادی آن بپردازد.

ملغی شدن حکم حبس زوج در چه شرایطی صورت می‌گیرد؟

در هر زمانی که زوج بتواند با ارائه مدارک و اسناد مختلف ثابت کند توانایی پرداخت کل مهریه به­صورت یک­جا را ندارد، حکم حبس وی ملغی می‌شود. این ملغی شدن به معنای ملغی شدن پرداخت مهریه نیست و زوج موظف است مهریه را طبق برنامه زمانی تعیین شده بپردازد.

اسناد و مدارک ارائه شده به دادگاه باید معتبر و رسمی باشند. در شرایطی که مشخص شود زوج سعی داشته است با ارائه مدارک جعلی و نادرست، قاضی و به‌طورکلی دستگاه قضایی را سردرگم کند، قانون حمایت از زوج در زمینه مهریه بالای 110 سکه مشمول وی نمی‌شود.

مدارک لازم جهت رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با مهریه

یکی از شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه، ارائه مدارک مناسب به دادگاه است. چنانچه زوجه بتواند ده روز پس از اعلام درخواست طلاق خود به دادگاه، کلیه مدارک مرتبط با دارایی‌های کلی مرد را ارائه دهد، دستور جلب کلیه دارایی‌های زوج صادر می‌شود.

اگر زوج تنها یک دارایی (معمولاً درآمد شغلی) داشته باشد، امکان جلب دارایی‌های وی وجود ندارد؛ اما وی تا زمان پرداخت مهریه زوجه از کشور ممنوع‌الخروج می‌شود. ممنوع‌الخروجی زوج تا زمان پایان پرداخت کلیه مهریه (حتی آخرین سکه) پابرجاست و نمی‌توان نسبت به تغییر آن درخواست داد.

اگر مرد اموال خاصی داشته باشد که زوجه از آن بی‌خبر باشد؛ ولی پس از ارائه درخواست طلاق دادگاه به آن‌ها پی ببرد، کلیه اموال مربوطه توقیف می‌شوند و مرد موظف است با فروش ‌آن‌ها مهریه زوجه را پرداخت کند. درصورتی‌که دارایی مرد تنها درآمد وی باشد، یک‌چهارم از کل حقوق وی به‌صورت ماهانه در اختیار زوجه قرار می‌گیرد، البته همان‌طور که گفته شد، زوج باید کلیه مدارک مربوط به عدم استطاعت خود را به دادگاه ارائه دهد؛ زیرا در غیر این صورت وی محکوم به حبس می‌شود.

بهترین راهکار دریافت حمایت قانونی در این پرونده‌ها چه روشی است؟

بسیاری از مردان می‌‌توانند با ارائه مدارک تعیین شده توسط دادگاه، در زمان بررسی شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه توسط زوجه، عدم استطاعت خود را به قاضی اعلام کنند. تفاوتی ندارد که مهریه مدنظر بیش از ۱۱۰ سکه است و یا خیر. به‌طورکلی اگر پرداخت مهریه در توان زوج نباشد، وی مشمول قانون حمایت از خانواده می‌شود، البته همانطور که گفته شد در این زمینه باید بحث ملائت زن را نیز در نظر گرفت.

عدم آشنایی بسیاری از مردان با این امر موجب شده است تا آنها در بسیاری از پرونده‌های این‌چنینی شکست بخورند و محکوم به حبس شوند. این در حالی است که قانون به‌صورت کاملاً شفاف در این زمینه توضیحات لازم را ارائه کرده است. بهترین راهکار پیروزی در این پرونده‌ها، بهره‌گیری از یک وکیل مجرب خانواده است. یک وکیل باتجربه به شما در کلیه مراحل رسیدگی به این پرونده‌ها کمک می‌کند و مشاوره‌های قانونی لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

سخن پایانی

شرایط دریافت مهریه یکی از مهم‌ترین مباحثی محسوب می‌شود که زوجین باید پیش از امضای عقدنامه در مورد آن توافق کنند؛ زیرا در صورت عدم رعایت شروط موجود در عقدنامه، مشکلات مختلفی چه برای زوج و چه برای زوجه پدید می‌آید. دریافت مهریه توسط زوجه یک امر کاملاً قانونی است و وی می‌توان در هر زمان نسبت به دریافت آن اقدام کند.

آن چه این موضوع را پیچیده می‌کند، شرایط دریافت مهریه بالای 110 سکه است. به‌طورکلی می‌توان گفت، تفاوتی ندارد که مقدار سکه‌های مهریه چقدر باشد. زوج موظف است تمامی سکه‌های تعیین شده در عقدنامه را به زوجه پرداخت کند، البته ممکن است قانون‌گذار مهلت پرداخت سکه‌ها را به تعویق بیندازد یا مهریه را قسط‌بندی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان