لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه

جرم جعل مدارک تحصیلی

جرم جعل مدارک تحصیلی

فهرست مطالب

جرم جعل مدارک تحصیلی یکی از جرایمی است که امروزه در بسیاری از دادگاه‌ها شاهد پرونده‌های بازی در این زمینه هستیم. بسیاری از افراد برای این‌که بتوانند با موفقیت در یک موقعیت شغلی مشغول به کار شوند، نامه یا مجوزی را برای کارهای خود دریافت کنند یا این‌که بسیاری از اقدامات مشابه دیگر را انجام دهند اقدام به جعل مدارک تحصیلی خود می‌کنند. باید بدانید که این جرم یکی از جرایمی است که در صورت شکایت می‌تواند جریمه و مجازات سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد.

جرم جعل مدرک تحصیلی برای این‌که اثبات شود نیازمند مدارک خاصی است و از طرف دیگر برای شکایت‌کردن در این زمینه شما نیازمند دانستن نکات خاصی نیز هستید. معمولا در پرونده‌های این‌چنینی کمک‌گرفتن از یک وکیل کیفری کارکشته و باتجربه می‌تواند به میزان زیادی برای شما مفید باشد و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهد. ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره جرم جعل مدرک تحصیلی صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

با جرم جعل مدارک تحصیلی بیشتر آشنا شوید

شما برای این‌که بتوانید در یک موقعیت شغلی مناسب مشغول به کار شوید در بیشتر مواقع نیازمند مدارک تحصیلی مربوط به آن حوزه خواهید بود، از طرفی دیگر برای اخذ مجوزهای موردنیاز برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نیز ممکن است به این مدارک نیاز داشته باشید و بسیاری از موارد دیگر که باعث می‌شود تا نیاز به مدارک تحصیلی بسیار بیشتر از گذشته احساس شود. همین عامل نیز منجر به جعل طیف گسترده‌ای از مدارک تحصیلی در سال‌های اخیر شده است.

در خصوص این جرم باید بدانید که جعل مدارک تحصیلی کاملا جرم بوده و درصورتی‌که این موضوع اثبات شود مجازات‌های سنگینی را می‌تواند برای شخص به همراه داشته باشد.  

جرم جعل مدارک تحصیلی

آشنایی با برخی از مصادیق جعل مدارک تحصیلی

جرم جعل مدارک تحصیلی دارای مصادیق بسیار زیادی است که آشنایی با این مصادیق می‌تواند به شما کمک کند تا به شکل بهتری با این جرم آشنا شوید و در ادامه بتوانید اطلاعاتی را در خصوص مجازات‌های آن به دست بیاورید. مدرک اشتغال به تحصیل یکی از رایج‌ترین مدارکی است که اکثر افراد اقدام به جعل آن می‌کنند. این مدرک برای دریافت بیمه، رفتن به سربازی و … کاربرد دارد و گاهی اوقات فرد برای این‌که ثابت کند در حال تحصیل است اقدام به جعل این مدرک می‌کند.

مدارکی مانند مدرک فارغ‌التحصیلی، ریز نمرات مربوط به دانشگاه و مواردی ازاین‌دست از نظر میزان محبوبیت برای جعل کردن در جایگاه دوم قرار دارند. اکثر افراد با جعل‌کردن مدرک فارغ‌التحصیلی خود وارد بازار کار شده و در موقعیت‌های شغلی که در جایگاه آنها نیست مشغول به کار می‌شوند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های کشورهای خارجی مشغول به تحصیل هستند باید بدانند که جعل کردن ارزش نامه‌های تحصیلات خارجی نیز یک جرم سنگین به شمار می‌آید و در صورت اثبات شدن می‌تواند جریمه سنگینی را برای آنها داشته باشد.

برای جرم جعل مدارک تحصیلی چه مجازاتی در نظر گرفته شده است؟

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در خصوص جرم جعل مدارک تحصیلی بدانید این است که مجازاتی که برای این جرم تعیین می‌شود کاملا به نظر قاضی و شرایط پرونده بستگی دارد. در بسیاری از موارد شخصی که اقدام به جعل مدارک تحصیلی خود کرده است حتما باید در اقدام به جبران خساراتی که به یک موسسه یا مجموعه وارد کرده است کرده و گاهی اوقات نیز ممکن است مجازاتی مانند حبس برای یک تا سه سال برای او در نظر گرفته شود.

همان‌طور که بیان کردیم این‌که دقیقا چه مجازاتی برای شخص در نظر گرفته می‌شود مشخص نیست. گاهی اوقات ممکن است جعل مدارک تحصیلی باعث شده باشد تا آسیب‌های زیادی به یک مجموعه وارد شده باشد و در این شرایط است که معمولا قاضی مجازاتی بسیار سنگین‌تر از حالت عادی را برای این جرم در نظر می‌گیرد. پس یک نکته بسیار مهمی که در زمان شکایت علیه این جرم باید به آن دقت داشته باشید این است که حتما سعی کنید از یک وکیل کارکشته و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید. وکلا باتوجه‌به دانش تخصصی که در این حوزه دارند می‌توانند به‌خوبی از حقوق شما دفاع کنند.

چه مواردی شامل جرم جعل مدارک تحصیلی نمی‌شوند؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است برای شما هم به وجود آمده باشد این است که چه مواردی شامل جرم جعل مدارک تحصیلی نمی‌شود؟ در بخش‌های قبلی درباره مصادیقی که برای این جرم وجود داشتند صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دادیم. حال قصد داریم درباره مواردی صحبت کنیم که بررسی آنها در حوزه این جرم قرار نمی‌گیرد. یکی از مهم‌ترین این موارد جعل مدارک تحصیلی است که سطح آنها پایین‌تر از سطح دیپلم قرار دارد.

از طرف دیگر اگر شما مدارک حوزوی را نیز جعل کنید در حوزه جعل مدرک تحصیلی قرار نمی‌گیرند. دقت داشته باشید مواردی که بیان می‌کنیم در حوزه جعل مدرک تحصیلی قرار نمی‌گیرند به این معنی نیست که مجازاتی برای آنها تعیین نشده یا این‌که اصلا جرم نیستند؛ بلکه این موارد از طرق دیگری باید بررسی شوند و در حوزه و زیرمجموعه جرم جعل مدارک تحصیلی قرار نمی‌گیرند.

از دیگر مدارکی که جعل کردن آنها در زیرمجموعه جعل مدارک تحصیلی قرار نمی‌گیرد می‌توان به جعل مدارک مربوط به موسسات کمک‌آموزشی و البته مدارک موسسات زبان‌های خارجی اشاره کرد.

جرم جعل مدارک تحصیلی و موارد شامل آن

آیا برای مجازات جعل مدارک تحصیلی تخفیفی نیز در نظر گرفته شده است؟

بسیاری از افرادی که مرتکب جرم جعل مدارک تحصیلی می‌شوند معمولا این سوال را در ذهن دارند که آیا پس از مرتکب شدن این جرم و تعیین مجازات برای آنها امکان تخفیف نیز در این مجازات برای آنها در نظر گرفته می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله طبق قوانین جمهوری اسلامی برای افرادی که مرتکب این جرم شده‌اند تخفیف‌هایی نیز در نظر گرفته می‌شود که برای استفاده از این تخفیف‌ها بهتر است حتما از خدمات یک وکیل خوب استفاده کنید تا بتوانید مجازات خود را تا جای ممکن کاهش دهید.

اولین شرطی که برای برخورداری از تخفیف در مجازات‌های این جرم وجود دارد این است که شخص پیش از این‌که مورد تعقیب قرار بگیرد به جرم خود اعتراف کرده و خود را در اختیار مراجع قضایی قرار دهد. از طرف دیگر معرفی همکارانی که در جعل مدارک تحصیلی داشته نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی دریافت تخفیف از مراجع قضایی داشته باشد. یک عامل مهم دیگر که می‌تواند روی این موضوع اثرگذار باشد این است که مجرم شرایط دستگیری همکاران خود را برای مراجع قضایی فراهم کند.

چرا باید در جرم جعل مدارک تحصیلی از خدمات یک وکیل کارکشته استفاده کنیم؟

زمانی که با جرم جعل مدارک تحصیلی مواجه می‌شوید فرقی ندارد که قصد شکایت کردن از شخصی را داشته باشید یا این‌که شخص یا سازمانی علیه شما در این زمینه شکایت کرده باشد، درهرصورت بهتر است که حتما اقدام به استخدام یک وکیل کارکشته و باتجربه کرده و از خدمات ارائه شده توسط چنین وکیلی بهره‌مند شوید. معمولا این جرایم دارای پیچیدگی‌های قانونی بسیار زیادی هستند که درک این قوانین توسط افراد عادی امکان‌پذیر نیست یا این‌که به‌سختی قابل‌درک است.

وکیلی که دارای سابقه بالایی بوده و دانش تخصصی خوبی نیز در زمینه جرم جعل مدارک دارد می‌تواند به‌خوبی این قوانین را برای شما تفسیر کرده و اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار دهد. از طرف دیگر چنین وکیلی می‌تواند در دادگاه از حقوق شما نیز دفاع کند و اگر جرمی را مرتکب شده‌اید به شما کمک کند تاحدامکان مجازات مربوط به جرم را کاهش دهید. یک مزیت مهم دیگر استفاده از خدمات چنین وکیلی این است که به شما کمک می‌کند تا زمان پیگیری پرونده را کاهش دهید.

نتیجه‌گیری

امروزه پرونده‌های حقوقی زیادی در زمینه‌های مختلف در دادسراها و دادگاه‌ها موجود هستند که جرایم مربوط به جعل بخش عمده‌ای از آنها را تشکیل می‌دهند. در میان انواع جعلی که امروزه صورت می‌گیرد و طیف گسترده‌ای از مدارکی که جعل می‌شوند جعل مدارک تحصیلی بسیار رایج است. معمولا افراد برای این‌که بتوانند در موقعیت‌های شغلی جذاب مشغول به کار شده یا این‌که مجوزهای موردنیاز خود را تهیه کنند اقدام به جعل مدارک تحصیلی خود می‌کنند.

جرم جعل مدارک تحصیلی می‌تواند مجازات‌های سنگینی را برای شما داشته باشد. البته باید دقت داشته باشید که جعل‌کردن مدارک حوزوی، مدارک زیر دیپلم، مدارک آموزشگاه‌های زبان و مواردی ازاین‌دست جز جرایم حوزه جعل مدارک تحصیلی قرار نمی‌گیرند و مجازات آنها به شکل دیگری انجام می‌شود. اگر شما هم به دنبال بهترین وکیل برای پیگیری پرونده‌های خود در زمینه جعل مدارک تحصیلی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات موسسه حقوقی ما در این مورد استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان