لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 9 دقیقه
طلاق از طرف مرد

طلاق از طرف مرد و هر آنچه باید بدانید

طلاق از طرف مرد و هر آنچه باید بدانید

طلاق از طرف مرد

فهرست مطالب

طلاق از طرف مرد شاید عبارتی باشد که امروزه بسیار موردتوجه قرار گرفته است؛ چراکه در ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد این اختیار را دارد تا بتواند همسر خود را هر زمان که بخواهد، طلاق دهد؛ بدین ترتیب می‌توان این‌گونه گفت که حق طلاق یک حق طبیعی برای مرد شمرده می‌شود و موافقت و مخالفت زن تأثیری در این حق ندارد؛ اما در شرایطی ممکن است همسر وی رضایت به طلاق نداشته باشد که بازهم ماده و تبصره‌هایی دراین‌بین وجود دارند.

هر آنچه باید از طلاق به خواست مرد بدانید

همان‌گونه که گفته شد باتوجه‌به اینکه طلاق از طرف مرد کاملاً صحت دارد، حتی اگر همسر وی راضی به طلاق نباشد، قانون در این شرایط از ماده ۱۱۳۳ استفاده می‌کند. البته شرایط ضمن عقد نیز خود مواردی را قید می‌کند که مرد بتواند به‌راحتی از این حق خود استفاده کند.

به‌عنوان‌مثال چنانچه همسر یک آقا با یک بیماری پنهان دست‌وپنجه نرم کند و قبل از ازدواج در مورد بیماری خود صحبتی نداشته باشد، صد درصد بعد از ازدواج اگر مرد به این بیماری آگاه شود، می‌تواند به این دلیل که همسر او سعی در فریب وی داشته است، هر چه سریع‌تر تقاضای طلاق کند.

 معمولاً این نوع طلاق تشریفات خاصی نداشته و تنها دو مرد عادل به‌عنوان شاهد می‌توانند برای قرائت صیغه طلاق حاضر شوند؛ البته ناگفته نماند که جلسه دادرسی، مشاوره و حضور در دادگاه ازجمله شرایط طلاق از طرف مرد به‌حساب می‌آید که در بسیاری از شرایط مرد از بهترین وکیل خانواده استفاده می‌کند.

شرایط طلاق اگر از طرف مرد باشد چیست؟
شرایط طلاق اگر از طرف مرد باشد چیست؟

شرایط طلاق گرفتن از طرف مرد در دوران عقد

توجه داشته باشید که برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی موردنیاز است. در حال حاضر بسیاری از جدایی‌ها متأسفانه در دوران عقد به وجود می‌آیند و شرایط کمی متفاوت‌تر است؛ چراکه در ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده، امور مالی و غیرمالی باید هر چه سریع‌تر در پرونده طلاق مورد بررسی قرار گیرد که این امور مالی و غیرمالی مرتبط با خانم است.

در دوران عقد حضانت و اجرت‌المثل و همچنین نحله وجود ندارد. تنها بحثی که موردتوجه قرار می‌گیرد، مهریه و نفقه است که معمولاً اگر رابطه زناشویی رخ نداده باشد، مهریه نصف می‌شود و به خانم تعلق می‌گیرد، چنانچه خانمی به هر دلیلی دوشیزه نباشد و مرد نیز ادعای خود را مبنی بر عدم نزدیکی و رابطه زناشویی ارائه دهد، خانم باید با استفاده از قسم در دادگاه ادعای خود را ثابت کند.  

 مراحل و شرایط طلاق از طرف مرد

زمانی که مرد بخواهد زنی را طلاق دهد و این طلاق از طرف وی باشد، باید دادخواست خود را تنظیم کند. دادخواست برای درخواست گواهی امکان سازش است تا از طریق دفاتر قضایی جلسه دادگاه تعیین و امرو مالی زن مورد بررسی قرار گیرند. این گواهی مدت اعتبار خاصی دارد؛ یعنی تنها از تاریخ قطعی صدور آن ماه اعتبار آن آغاز خواهد شد؛ یعنی مرد باید در طول مدت 3 ماه به دفاتر رسمی جهت طلاق مراجعه کند.

در ماده 1133 این‌گونه آمده است که طلاق از طرف مرد یک حق شناخته می‌شود؛ اما باید تمامی حق‌وحقوق مالی و مادی زن را بپردازد. این نکته را نیز در نظر بگیرید که چنانچه زن در اداره ثبت‌احوال رضایت خود را مبنی بر حذف نام وی اعلام کند، مرد می‌تواند نام همسر خود را از صفحه شناسنامه نیز حذف کند.

پرداخت مهریه در طلاق به خواست مرد چگونه است؟

اصل سند ازدواج، اصل شناسنامه و کپی کارت ملی ازجمله مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد است که چنانچه اصل سند ازدواج در دسترس نباشد، رونوشت آن را می‌توان از دفترخانه محل منعقد کردن عقد نکاح دریافت کنید. توجه داشته باشید که مهریه در این نوع طلاق شرایط همیشگی را دارد؛ یعنی مرد مکلف است که هر چه سریع‌تر مهریه را پرداخت کند.

 به‌هیچ‌عنوان بدون پرداخت مهریه طلاق صورت نمی‌گیرد؛ البته در شرایطی که توافق بین زن و مرد حاصل شود یا موضوع فریب در ازدواج مورد بررسی قرار گیرد، بحث مهریه و شرایط آن کاملاً متفاوت است. همچنین اگر مرد باتوجه‌به تحقیقات دادگاه تمکن مالی نداشته باشد، می‌تواند از شرایط قسط‌بندی مهریه استفاده کند که برای قسط‌بندی نیز سه نفر شاهد با تنظیم استشهادیه موردنیاز است. در این شرایط قاضی تعداد اقساط را مشخص خواهد کرد.

شرایط نفقه و اجرت‌المثل در زمان طلاق گرفتن از طرف مرد چگونه است؟

شرایطی نیز برای پرداخت نفقه و اجرت‌المثل در طلاق از طرف مرد نیز وجود دارد. نفقه شامل نیازهای کاملاً متعارف زن است که باید برطرف شود. این نیازها مرتبط به مسکن، پوشاک، غذا و هم‌چنین هزینه‌های درمان است که البته اگر خانم به خادمی نیاز داشته باشد، مرد باید این مسئله را نیز در نظر بگیرد. معمولاً زن اگر از وظایف اصلی خود در قبال شوهر امتناع ورزد، می‌توان گفت که نفقه به او تعلق نمی‌گیرد؛ یعنی مرد باید در قبال وظایف زن نفقه او را پرداخت کند.

اگر زن به‌عمد و بدون هیچ‌گونه عذر قانونی و شرعی از وظایف اصلی خود سرباز زند و به‌قول‌معروف تمکین نکند، نفقه به او تعلق نمی‌گیرد؛ اما در اینجا موضوع بحث ما این است که چه شرایطی برای پرداخت نفقه در این نوع طلاق وجود دارد؟  100 روز بعد از طلاق که همان دوران عده است، نفقه از طرف مرد پرداخت می‌شود؛ البته اگر طلاق در دوران عقد و همسر آقا دوشیزه باشد یا بسیاری از موارد و توافقات دیگر، شاید نفقه پرداخت نشود. در مورد اجرت‌المثل نیز باید بدانید سنواتی که در زندگی مشترک تعیین می‌شود هرساله یک نظریه کارشناسی خاص را برای برآورد میزان دارایی مرد و همچنین بررسی وضعیت زوجه باتوجه‌به تعداد فرزندان و سبک زندگی خانم از تاریخ عقد و طلاق معین می‌کند.

حق‌وحقوق خانم‌ها در هنگام طلاق
حق‌وحقوق خانم‌ها در هنگام طلاق

تکلیف حضانت فرزندان در طلاق با خواست مرد چیست؟

فرزندان بیشترین آسیب را در طلاق متحمل می‌شوند که حضانت فرزند در طلاق از طرف مرد نیز خود جزء موضوعات بسیار مهم تلقی می‌شود و معمولاً حضانت فرزند همان‌گونه که ما می‌دانیم تا 7 سالگی با مادر است. از سن ۷ الی ۱۵ سال قمری فرزند پسر به پدر سپرده می‌شود؛ اما فرزند پسر در ۱۵ سالگی خود که ازنظر قمری تکمیل شده است، می‌تواند حق حضانت خود را انتخاب کند. فرزند دختر نیز تا 7 سالگی با مادر و سپس تا 9 سال قمری خود با پدر است.

بعد از 9 سال می‌تواند حق حضانت خود را مبنی اینکه با پدر یا مادر خود باشد، مشخص کند. البته اگر توافق بین زوجین حاصل شود، موضوع کاملاً متفاوت است. توصیه ما این است که چنانچه شما تصمیم قطعی خود را برای طلاق گرفته‌اید، از مشاوره وکیل ماهر نیز بهره‌مند شوید.

تصنیف دارایی چیست؟

تصنیف دارایی نیز شروط خاص خود را در طلاق از طرف مرد به نمایش می‌گذارد؛ چراکه اگر در شروط ضمن عقد زن این‌گونه شرط کند درصورتی‌که طلاق از طرف خود او نباشد و هیچ‌گونه تخلفی نیز از وی سر نزده باشد، مرد موظف است تا نصف دارایی خود را که در دوران زندگی زناشویی به دست آورده، باتوجه‌به محاسبات قضایی دادگاه در اختیار زن قرار دهد.

 توجه داشته باشید که متأسفانه شاید بسیاری از خانم‌ها با حقوق خود ازلحاظ قانونی و عرفی آشنایی نداشته باشند. درصورتی‌که اگر شما قبل از ازدواج با یک مشاوره حقوقی در مورد شروط ضمن عقد صحبت کنید، صد درصد شرایط بسیار محکمی وجود دارد تا شما اگر به هر دلیلی در زندگی مشترک به بن‌بست جدایی برسید، بتوانید پشتوانه‌ای محکم داشته باشید.

عدم آگاهی خانم‌ها از حقوق خود باعث می‌شود تا بعد از طلاق نیز با مشکلات مالی بسیار شدیدی روبه‌رو شوند؛ درصورتی‌که مواردی همچون تصنیف دارایی صد درصد می‌تواند به نفع زن باشد؛ به همین دلیل پیشنهاد ما را جدی بگیرید و حتی قبل از ازدواج از مشاوره افراد ماهر و کاربلد حقوقی غافل نشوید.

طلاق با خواست مرد به‌صورت غیابی

برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح می‌شود که طلاق از طرف مرد به‌صورت غیابی چگونه است؟ چنانچه مرد هیچ‌گونه آدرس و نشانی از همسر خود نداشته باشد، حتی در روزنامه‌های محلی و کثیرالانتشار نیز برای یافتن همسر خود آگهی منتشر کرده است و نتیجه‌ای به دست نیامده، رأی غیابی البته با حق تجدیدنظر، فرجام‌خواهی و واخواهی در یک مهلت قانونی برای زن صادر می‌شود و این جزء شرایط طلاق از طرف آقا در صورت غیبت زن است.

چه دلایلی هست که مرد را به طلاق راضی می‌کند؟
چه دلایلی هست که مرد را به طلاق راضی می‌کند؟

چه دلایلی مرد را به طلاق راضی می‌کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که در طلاق از طرف مرد مطرح می‌شود. در بسیاری از شرایط متأسفانه برخی از خانم‌ها در وظایف زناشویی خود آن‌چنان‌که بایدوشاید با دقت عمل نمی‌کنند و همین عدم تمکین زن می‌تواند یکی از دلایل موجه برای طلاق همسر باشد. سوء رفتار همیشه جزء دلایل بسیاری از آقایان در هنگام مراجعه به دادگاه برای طلاق است.

 چراکه آقایان همیشه انتظار آرامش و زندگی دور از هیاهو و تلاطم را دارند و شاید مشکلات زندگی در بسیاری از مواقع صبر زیادی را بطلبد. متأسفانه بسیاری از ما از داشتن چنین صبری معذوریم و همین امر باعث سوء رفتار زن در بسیاری از شرایط می‌شود و البته ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود.

چراکه زن اگر به حبس محکوم شود، مرد به‌راحتی این اختیار را دارد که از حق طلاق خود استفاده کند. البته این دلیل کاملاً موجه به شمار می‌آید. بسیار دیده شده است که برخی از خانم‌ها دچار بیماری می‌شوند یا حتی عقیم هستند. اگر بیماری به‌گونه‌ای باشد که فریبی برای شوهر در آن دیده نشود و از همان ابتدا شوهر از تمام ماجرا آگاهی کامل داشته است، به‌هرحال مهر و وفای مرد در اینجا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

به‌هرحال مرد بدون دلیل و با دلیل می‌تواند تنها به دادگاه مراجعه و درخواست خود را مبنی بر امکان سازش ارائه دهد؛ در نظر بگیرید که اگر مرد دلیل موجه برای طلاق خود داشته باشد، بر روی حق‌وحقوق زن تأثیر آشکار خود را می‌گذارد. 

معایب طلاق از طرف مرد

هر آنچه لازم بود در مورد طلاق از طرف مرد را بیان کرده‌ایم. بهتر است که به معایب این نوع طلاق هم بپردازیم. طلاق متأسفانه یکی از آزاردهنده‌ترین مسائلی است که انسان در زندگی زناشویی خود می‌تواند تجربه کند؛ چراکه مشکلات بسیار زیادی بعد از طلاق می‌تواند روح و روان فرزندان، مرد و زن را تحت تأثیر منفی بسیار زیادی قرار دهد.

  • احساس تنهایی آقایان بعد از طلاق

حتی مردان هم بعد از طلاق احساس تنهایی خود را دارند و فشار روانی بسیار بالایی را متحمل می‌شوند. بی‌انصافی است اگر بگوییم که در فرایندی همانند طلاق تنها خانم‌ها ضربه می‌بینند. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، خودکشی بعد از طلاق به‌واسطه آقایان بسیار بالاتر از خانم‌ها است.

 چراکه آقایان شاید در ظاهر نشان ندهند؛ اما ازلحاظ تربیتی وابستگی شدیدی به همسر خود دارند و طبیعتاً هم بعد از طلاق دچار ضربه‌های روحی بسیار مهلکی می‌شوند و همین کمبود حمایت عاطفی و در بسیاری از شرایط مقصر دانستن مرد به خاطر طلاق از سمت او می‌تواند مشکلات روانی بسیار زیادی را به وجود آورد.

  • مشکلات مالی بعد از طلاق از طرف مرد

همچنین مشکلات مالی خصوصاً اگر تصنیف دارایی وجود داشته باشد، به‌مراتب می‌تواند مرد را بسیار در تنگنا قرار دهد. دراین‌بین، فرزندان هم ازلحاظ روحی و روانی دچار مشکل می‌شوند؛ چراکه افسردگی، تنهایی پرخاشگری، ترک شدن، ناامنی و… همگی جزء مواردی هستند که فرزندان را بعد از طلاق با مشکل روبه‌رو می‌کند. در مورد مشکلات خانم‌ها بعد از طلاق هم همه ما آگاهی کامل داریم که البته اگر قبل از عقد شرایط را به‌درستی مورد بررسی قرار دهند، قطعاً ازلحاظ مالی کمتر دچار مشکل خواهند شد.

آیا مردان ازنظر احساسی بعد از طلاق دچار مشکل می‌شوند؟
آیا مردان ازنظر احساسی بعد از طلاق دچار مشکل می‌شوند؟

تأثیر حضور وکیل در پرونده طلاق

آقایان و خانم‌ها شاید با تأثیر حضور وکیل در مراجع قانونی آشنایی نداشته باشند؛ درصورتی‌که وکیل می‌تواند شرایط را بسیار آسان‌تر کند و همچنین افراد را به حقوق خود به ساده‌ترین شکل ممکن آشنا کند. توجه داشته باشید که شما حتی قبل از ازدواج خود بهتر است به یک مشاور حقوقی یا وکیلی ماهر در مورد شرایط ضمن عقد مراجعه کنید و به کسب اطلاعات بیشتر بپردازید.

حتی در زمان طلاق و خصوصاً زمانی که طلاق از طرف مرد است، مراجعه به وکیل بهترین پیشنهاد است؛ چراکه بسیاری از آقایان و خانم‌ها به‌هیچ‌عنوان تصمیم ندارند که در جلسات دادگاه به خاطر جو سنگین و فشار روانی حاکم حاضر شوند و در این شرایط، تنها وکیل می‌تواند بهترین گزینه باشد. شما زمانی که قصد استفاده از مهارت یک وکیل را دارید بهتر است، به مراکز معتبر مراجعه کنید که این مراکز حقوقی بتوانند باتجربه‌ترین و کاربلدترین وکیل خود را در اختیار شما قرار دهند.

سعی کنید قبل از شروع ماجرا در مورد هزینه‌های وکالت با وکیل خود صحبت کنید تا بدون دغدغه بتوانید مراحل انجام طلاق را به پایان برسانید. پرداخت نفقه، پرداخت مهریه، پرداخت اجرت‌المثل، پرداخت نحله و پرداخت دارایی شوهر به زن همگی در کمترین زمان و به‌درستی پرداخت می‌شوند اگر پرونده را به وکیلی ماهر بسپارید.

شرایط زن در هنگام طلاق از سمت مرد

زمانی که طلاق از طرف مرد مطرح می‌شود، زن در وضعیت غیرقابل‌قبول و ناراحت‌کننده‌ای قرار می‌گیرد که در این شرایط باید وقار و صبور بودن خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهد. غم، خشم، اضطراب و ناراحتی ازجمله احساساتی هستند که یک زن در این شرایط آن را تجربه می‌کند و کنترل احساسات می‌تواند از بدتر شدن شرایط جلوگیری کند.

 بهتر است مشکلاتی که ما بین زن و شوهر وجود دارد به‌درستی مورد بررسی قرار گیرند و بدترین کاری که یک زن می‌تواند انجام دهد این است که بستگان و دوستان خود را در جریان این موضوع قرار دهد؛ چراکه مرد با دیدن این شرایط فاصله خود را بیشتر می‌کند و به‌مراتب اختلافات بیشتری به وجود می‌آید. در این شرایط مراجعه به مشاوره روان‌شناسی و سپس مشاور حقوقی می‌تواند بسیار کارساز باشد.

سخن پایانی

هر آنچه لازم بود در مورد طلاق از طرف مرد را بازگو کرده‌ایم. به‌هرحال زن در هنگام این اتفاق شرایط خاصی را تجربه می‌کند که بهتر است از تأثیر حضور وکیل بی‌بهره نماند. همچنین طلاق از طرف آقا معایب خاص خود را دارد و دراین‌بین دلایلی را که مرد را وادار به این امر می‌کند، مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 شرایط طلاق از طرف آقا به‌صورت غیابی را باتوجه‌به تصنیف دارایی همگی جز موارد کلیدی این مقاله بوده‌اند. در مورد حضانت فرزندان، پرداخت نفقه و اجرت‌المثل مهریه نیز صحبت کرده‌ایم تا شما بتوانید در این شرایط از حقوق خود به نحو احسن استفاده کنید. مراحل و شرایط طلاق از طرف آقا و خصوصاً در دوران عقد نیز به آن پرداخته شد تا بتوانید با آگاهی کامل در این شرایط تصمیم بگیرید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان