لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مالیات بر مهریه و هر آنچه باید درباره آن بدانید…

مالیات بر مهریه و هر آنچه باید درباره آن بدانید…

فهرست مطالب

زمانی که صحبت از مهریه می‌شود ممکن است سوالات زیادی در ذهن شما به وجود بیاید و قصد داشته باشید بدانید که آیا مالیات بر مهریه نیز تعلق می‌گیرد یا خیر؟ برای پاسخ‌دادن به این سوال مسائل مختلفی باید در نظر گرفته شود تا بتوان یک پاسخ دقیق را به این سوال ارائه داد. در اولین قدم باید بدانید که بله به مهریه نیز مالیات تعلق می‌گیرد و دلیل اصلی که برای این موضوع وجود دارد این است که دولت تلاش می‌کند تا کانون خانواده‌ها را از این طریق حفظ کند.

پس از پاسخ‌دادن به این سوال ممکن است سوالات دیگری نیز برای شما مطرح شده باشد. یکی از مهم‌ترین این سوالات این است که چند درصد از مهریه شامل مالیات می‌شود؟ آیا مالیات شامل تمامی بخش‌های مهریه می‌شود؟ ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره مالیاتی که بر مهریه تعلق می‌گیرد صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید مطالعه ادامه این مطلب و مشورت با یک وکیل خانواده می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد.

آیا قانون مالیات بر مهریه تصویب شده است؟

به‌طورکلی باید بدانید که در گذشته قانونی مبنی بر این‌که مالیات بر مهریه تعلق می‌گیرد وجود نداشت و همین عامل نیز باعث شده بود تا مشکلات زیادی به وجود بیاید. اکثر این مشکلات در بنیان خانواده‌ها اثرگذار بودند و باعث شده بودند تا پرونده‌های حقوقی مربوط به مهریه به میزان زیادی افزایش پیدا کند. همین عامل نیز باعث شده تا دولت و مجلس تصمیم بگیرند که در قانون 1401 به طور ویژه‌ای به این مسئله رسیدگی کرده و قانون مالیات را برای مهریه نیز در نظر بگیرند.

پس در اولین قدم باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که این قانون یک قانون کاملا جدید است. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که این قانون هنوز تصویب و اجرایی نشده؛ ولی احتمال این‌که اجرایی شود بسیار زیاد خواهد بود. تصویب و اجرایی‌شدن این قانون می‌تواند از جنبه‌های مختلفی برای خانواده‌ها مفید و موثر باشد و باعث حفظ بنیان خانواده‌ها شود. نکته مهم که باید به آن دقت داشته باشید این است که مالیات بر مهریه شامل اجزا و بخش‌های مختلفی است که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

مالیات بر مهریه و تصویبات آن

نحوه محاسبه مالیات مهریه به چه شکل است؟

یکی دیگر از سوالات رایجی که ممکن است در خصوص مالیات بر مهریه برای شما به وجود آمده باشد این است که نحوه محاسبه این مالیات به چه شکل است؟ مطابق با این قانون درصورتی‌که تعداد سکه‌های مهریه شخص زیر 14 سکه باشد مالیاتی شامل آن نخواهد شد. این در حالی است که اگر تعداد سکه‌های مهریه بین 15 تا 100 سکه باشد زوجین باید 1.1 درصد از آن را به‌عنوان مهریه خود پرداخت کنند. پس زمانی که 100 سکه به‌عنوان مهریه انتخاب می‌شود زوج باید یک سکه را به دولت پرداخت کنند.

حال اگر تعداد این سکه‌ها به بین 100 تا 200 سکه برسد میزان مالیاتی که به آن تعلق می‌گیرد نیز افزایش پیدا کرده و به دو درصد خواهد رسید. معمولا برای مهریه‌هایی که در این بازه هستند 2 سکه به‌عنوان مالیات در نظر گرفته می‌شود و مبلغ معادل این دو سکه بر اساس قیمت روز سکه به دولت پرداخت خواهد شد. درصورتی‌که مهریه شخص بیش از 200 سکه در نظر گرفته شود نیز مالیاتی 15 درصدی به آن تعلق می‌گیرد که تقریبا برابر 30 سکه خواهد بود.

چرا طبق قوانین جدید بر مهریه مالیات تعلق‌گرفته است؟

احتمالا این موضوع به یکی از دغدغه‌های شما نیز تبدیل شده است که چرا چنین قانونی در حال تصویب و اجرایی‌شدن است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که پرونده‌های حقوقی که در حوزه مهریه وجود دارند در سال‌های اخیر به میزان زیادی افزایش پیدا کرده‌اند به‌طوری‌که بسیاری از آقایان به‌خاطر عدم توانایی در پرداخت مهریه‌های بالا امروزه وارد زندان‌ها شده‌اند. یکی از راهکارهایی که امروزه دولت برای کاهش میزان طلاق و البته مشکلات حقوقی مربوط به پرونده‌های مهریه اتخاذ کرده تصویب این قانون است.

این قانون در واقع بیانگر این است که اگر زوجی قصد داشته باشند تا مهریه‌ای بیش از مهریه‌های استاندارد را برای خود انتخاب کنند باید مبلغ بسیار زیادی را به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند که ممکن است زندگی آنها را مختل کند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا خانواده‌ها کمی در خصوص مبلغ مهریه‌ای که مشخص می‌کنند تجدیدنظر کرده و در نتیجه افراد کمتری با مشکلات حقوقی در این زمینه مواجه شوند. به‌طورکلی قانون مالیات بر مهریه تنها در راستای حفظ بنیان خانواده‌ها تصویب شده است.

مالیات بر مهریه طبق قوانین جدید

کدام شخص باید مالیات مربوط به مهریه را پرداخت کند؟

در بخش قبلی بیان کردیم که اگر میزان مهریه‌ای که برای ازدواج یک زوج باهم در نظر گرفته می‌شود از یک مقدار مشخص بیشتر باشد مبلغی به‌عنوان مالیات بر مهریه باید به دولت پرداخت شود. حال ممکن است این سوال در ذهن شما هم به وجود بیاید که دقیقا چه کسی باید این مالیات را پرداخت کند؟ پرداخت مالیات برعهده خانواده عروس یا داماد است؟ این‌ها سوالاتی است که در قانون به طور دقیق به آن پرداخته شده و جزئیات نحوه پرداخت مالیات برای مهریه در ازدواج‌ها مشخص شده است.

برای این‌که از نظر حقوقی مشکلی برای پرداخت مالیاتی که برای مهریه مشخص شده به وجود نیاید طبق قانون دو طرف باید به‌صورت مساوی این مالیات را پرداخت کنند. مطابق با این قانون هم مرد و هم زن باید به طور مساوی این مالیات را پرداخت کنند تا دغدغه‌ای در این زمینه برای آنها به وجود نیاید. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که برای این شیوه پرداخت وجود دارد این است که هم خانواده عروس و هم خانواده داماد بر سر تعیین کردن مهریه‌های پایین موافقت کرده و از این نظر با یکدیگر اختلاف چندانی نداشته باشند.

آیا پرداخت مالیات برای مهریه اجباری است؟

یک سوال بسیار رایج دیگر که ممکن است برای شما هم به وجود آمده باشد این است که آیا پرداخت این میزان مالیات بر مهریه در همان روزهای اولیه ازدواج ضروری است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله پرداخت این میزان مالیات کاملا ضروری است و بدون پرداخت آن امکان تعیین مهریه وجود نخواهد داشت. دلیل اصلی که برای این اجبار وجود دارد نیز همان مسئله‌ای است که در بخش‌های قبلی نیز درباره آن صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم.

زمانی که زوجین بدانند که باید در همان روزهای نخست مبلغ بالایی را به‌عنوان مالیات پرداخت کنند از تعیین‌کردن مهریه‌هایی با ارقام بالا خودداری می‌کنند. همین مسئله نیز باعث می‌شود تا هم خود زوجین و هم خانواده عروس و داماد روی این موضوع که مهریه کمی را باید تعیین کنند اتفاق‌نظر داشته باشند. خانواده‌ها نیز می‌دانند که پرداخت مالیات با این مبلغ بالا در همان روزهای نخست ممکن است ممکن است مشکلات مالی زیادی را برای فرزندان آنها پس از ازدواج به وجود بیاورد.

پس معمولا آنها نیز تلاش می‌کنند تا با تعیین ارقام پایین‌تر به‌عنوان مهریه از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

مالیات بر مهریه و پرداخت اجباری آن

نکات مهمی که باید در خصوص مالیات برای مهریه بدانید

یک نکته کلیدی و بسیار مهم که باید به آن دقت داشته باشید این است که مالیات بر مهریه با مالیاتی که زن پس از دریافت مهریه خود باید پرداخت کند متفاوت خواهد بود. بسیاری از افراد این دو مسئله را یکسان می‌دانند؛ ولی تفاوت‌های زیادی میان آنها وجود دارد که در این بخش به طور مفصل درباره آن صحبت خواهیم کرد. مسئله مالیاتی که برای مهریه در نظر گرفته می‌شود و طبق قانون 1401 باید پیش از ازدواج پرداخت شود یک موضوع کاملا متفاوت است.

این مالیات را هم زن و هم مرد باید به‌صورت یکسان پرداخت کنند. این در حالی است که مالیاتی که برای مهریه زن در نظر گرفته می‌شود شرایط متفاوتی دارد. زمانی که زن مهریه خود را از شوهرش دریافت می‌کند هیچ مالیاتی به او تعلق نمی‌گیرد. فرقی ندارد که چه تعداد سکه را به‌عنوان مهریه دریافت کرده باشد، درهرصورت او مبلغی را به‌عنوان مالیات پرداخت نخواهد کرد؛ ولی زمانی که اقدام به فروختن سکه‌های خود کرده و از آنها کسب درآمد کند مالیاتی برای او در نظر گرفته خواهد شد که زن موظف است این مالیات را به طور کامل پرداخت کند.

پس این مالیات تنها زمانی پرداخت می‌شود که زن مهریه‌ای که دریافت کرده و را به پول نقد تبدیل کرده و از آن کسب درآمد کند؛ ولی مالیات بر مهریه این‌چنین نیست و در همان روزهای نخست ازدواج باید به طور دقیق پرداخت شود که مبلغ آن نیز به طور یکسان بین زن و شوهر تقسیم خواهد شد.

نتیجه‌گیری

مالیات برای مهریه قانونی جدید است که در سال 1401 مراحل تصویب و اجرایی‌شدن آن آغاز شده است. مطابق با این قانون زمانی که مهریه در یک ازدواج تعیین می‌شود درصدی از این مهریه به‌عنوان مالیات در نظر گرفته خواهد شد. این قانون با هدف کاهش تعداد سکه‌هایی که در مهریه‌ها برای زن تعیین می‌شود تصویب شده است.

درصورتی‌که شما هم هرگونه سوال حقوقی در خصوص مالیات بر مهریه دارید و به دنبال پاسخ جامع و کاملی برای سوالات خود هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات مشاوره موسسه حقوقی ما نیز در این زمینه استفاده کرده و از مزایای آن نهایت بهره را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان