لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 8 دقیقه
شرایط الزام به صدور پایان کار ساختمان

 شرایط الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن

 شرایط الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن

شرایط الزام به صدور پایان کار ساختمان

فهرست مطالب

گاهی اوقات برخی از استانداردهای تعیین‌شده توسط سازمان نظام مهندسی توسط کارفرمای پروژه ساختمانی رعایت نشده است. پایان کار ساختمان و یا ابطال آن در چنین مواقعی فرایند صدور پایان کار با مشکلات حقوقی متعددی مواجه خواهد شد. برای هر پرونده با توجه به شرایط ساختمان و تخلف‌های صورت‌گرفته به طور مجزا تصمیم‌گیری می‌شود. در صورتی که ایرادات وارد بر وضعیت ساختمان جزئی باشند با رفع آنها و پرداخت جریمه می‌توان مجددا برای اخذ گواهی پایان کار اقدام کرد.

علل الزام بر صدور پایان کار برای ساختمان‌ها پس از اتمام فرایند ساخت‌ و ساز !

به‌طورکلی با اخذ گواهی پایان کار سازه ساخته‌ شده دارای وجه قانونی می‌شود. سازندگان ساختمان با نظارت و مدیریت مهندس ناظر باید در هنگام ساخت تمامی قوانین تعیین‌شده برای ساخت توسط نظام‌مهندسی را رعایت کنند. با رعایت قواعد ذکرشده  برای استحکام و ایمنی احتمال مخالفت شهرداری با صدور پایان کار به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. در واقع یکی از  علل الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن ترغیب سازندگان به رعایت مقررات در حین ساخت است.

در  حین صدور گواهی پایان کار نوع کاربری ساختمان نیز مشخص می‌شود. درصورتی‌که ساختمان دارای ایرادات جزئی باشد می‌توان با رفع آنها و پرداخت جریمه نقدی مشخص شده از سوی شهرداری برای ساختمان پایان کار گرفت. ذکر این نکته حائز اهمیت است بدون  پرداخت جریمه و رفع ایرادات فنی آن احتمال صدور حکم تخریب ساختمان وجود خواهد داشت.

در نظر داشته باشید درخواست اخذ گواهی پایان کار ساختمان باید توسط مالک به ثبت برسد. ذکر این نکته حائز اهمیت است ارائه مدارک مرتبط با ساختمان و همچنین سند زمین برای ثبت چنین درخواستی الزامی به‌حساب می‌آید. در واقع بدون داشتن مدارک ذکرشده  نمی‌توان برای ساختمان درخواست اخذ پایان کار ثبت کرد که این کارا برای راحتی نیز وکیل دیوان عدالت اداری انجام خواهد شد.

مهندسان ساختمان در حین نظارت بر روند ساخت
مهندسان ساختمان در حین نظارت بر روند ساخت

فرایند قانونی برای اخذ گواهی پایان کار و اهمیت اخذ این گواهی :

فرایند اخذ گواهی پایان کار پیچیدگی‌های حقوقی بسیار زیادی دارد؛ ازاین‌جهت تمامی افراد برای اخذ گواهی پایان کار باید در ابتدا مدارک موردنیاز جهت انجام این کار را آماده کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است باتوجه‌به الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن مالک باید دراسرع‌وقت نسبت به اخذ این گواهی اقدام کند. چنانچه افراد به  فرایند حقوقی اخذ ویزا آشنایی نداشته باشند می‌توانند از یک مؤسسه حقوقی مجرب  کمک بگیرند.

باتوجه‌به پیچیدگی‌های حقوقی روند گرفتن پایان کار، برای اخذ این گواهی باید زمان  نسبتاً زیادی را صرف کرد. بسیاری از مالکین زمان کافی برای  پیگیری امور حقوقی را ندارند. در صورت عدم توانایی در رسیدگی به امور حقوقی می‌توانید یک وکیل اخذ کنید. وکلا توانایی پیگیری امور حقوقی موکل خود در سریع‌‌ترین زمان ممکن را دارند.

در اکثر مواقع پیش از شروع فرایند ساخت‌وساز بین سازنده و مالک ساختمان قراردادی تنظیم می‌شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است وظیفه اخذ این گواهی بر عهده مالک ملک است. در صورت عدم اخذ گواهی و باتوجه‌به  الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن سازنده می‌تواند از مالک شکایت کند.

یک ساختمان در حال ساخت
یک ساختمان در حال ساخت

موانع احتمالی برای اخذ گواهی پایان کار و تأثیر آن در پروژه !

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم دلیل اصلی برای الزام به اخذ گواهی پایان کار ترغیب سازندگان به رعایت استانداردهای مشخص شده است. در بسیاری از مواقع  بنا بر دلایل مختلف با درخواست سازندگان جهت اخذ گواهی پایان کار موافقت نمی‌شود. در چنین شرایطی می‌توان نسبت به اخذ وکیل برای پیگیری امور حقوقی جهت ثبت درخواست تجدیدنظر اقدام کرد. در ادامه به علل الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن بیشتر می‌پردازیم.

رایج‌ترین دلیل برای عدم صدور گواهی پایان کار رعایت‌نکردن قواعد مربوط به استحکام است. رعایت قوانین استحکام ساختمان با مقاومت آن در برابر زلزله رابطه مستقیم دارد. ازاین‌جهت ساختمان‌هایی که استحکام کافی نداشته باشند به همان نسبت در برابر زلزله مقاومت کمتری خواهند داشت.

ناظرانی که از سمت شهرداری برای بازرسی ساختمان می‌آیند تمامی جنبه‌های فنی ساختمان را به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌دهند. از دیگر دلایل رایج عدم صدور گواهی پایان کار داشتن خلافی ساختمان است. در چنین شرایطی مالک ملزم به پرداخت مبلغی به‌عنوان جریمه می‌شود. پس از پرداخت جریمه، شهرداری نسبت به صدور گواهی پایان کار اقدام خواهد کرد. مالکان تا مدت مشخصی می‌توانند نسبت به تصمیم شهرداری برای عدم صدور پایان کار اعتراض کنند.

اطمینان از استحکام پیش از صدور پایان کار
اطمینان از استحکام پیش از صدور پایان کار

اعتراض به تصمیم شهرداری نسبت به عدم صدور گواهی پایان کار برای ساختمان !

درصورتی‌که شهرداری گواهی پایان کار برای ساختمان را بنا بر دلایل مختلف صادر نکند تا مدت معینی می‌توان نسبت به این موضوع اعتراض کرد. این مدت در اکثر مواقع شصت روز است. چنانچه  مالک نسبت به‌حکم تعیین‌شده توسط شهرداری اعتراض داشته باشد باید دراسرع‌وقت نسبت به گردآوری مدارک لازم اقدام کند. پس از جمع مدارک می‌توانید درخواست اعتراض خود نسبت به‌حکم شهرداری با درنظرداشتن الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن  ثبت کنید.

درصورتی‌که حکم شهرداری صرفاً برای جریمه سازنده یا مالک ساختمان باشد ثبت درخواست اعتراض نسبت آن دشوارتر خواهد بود. در چنین شرایطی پرداخت هزینه پیگیری امور حقوقی جهت انجام کارهای پرونده بیشتر از  مبلغ جریمه  می‌شود. ازاین‌جهت متخصصان حقوقی  با درنظرداشتن الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن به افراد پیشنهاد می‌کنند تا جریمه را بپردازند.

گاهی اوقات شهرداری خواهان ایجاد اصلاحات جدی در ساختمان یا حتی قلع بناست. در چنین شرایطی اعتراض نسبت به‌حکم شهرداری تصمیم معقولانه‌ای خواهد بود. شایان‌ذکر است ثبت اعتراض نسبت به چنین احکامی پیچیدگی‌های حقوقی بسیار زیادی دارد؛ ازاین‌جهت در اکثر مواقع باید از یک مؤسسه حقوقی مشاوره دریافت کرد.

کارشناس شهرداری در حین بازرسی ساختمان موردنظر
کارشناس شهرداری در حین بازرسی ساختمان موردنظر

تعهدات مالک نسبت به اخذ گواهی پایان کار برای ساختمان پس از اتمام فرایند ساخت‌وساز !

یکی از علل اصلی برای الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن تعهدات مالک ساختمان نسبت به خریداران است. در بسیاری از مواقع مالکین ساختمان واحدهای در حال ساخت را پیش‌فروش می‌کنند. در چنین شرایطی مالک در هنگام پیش‌فروش نسبت به خریداران جهت اخذ گواهی پایان کار متعهد می‌شود؛ ازاین‌جهت  در صورت عدم اخذ این گواهی، خریداران می‌توانند از مالک شکایت کنند. در ادامه به شرایط اجرای این تعهد بیشتر می‌پردازیم.

شایان‌ذکر است در هنگام ثبت تعهدنامه برای اخذ گاهی پایان کار تاریخی مشخص می‌گردد؛ ازاین‌جهت تمامی مالکین باید پیش از فرارسیدن تاریخ تعیین‌شده نسبت به اخذ پایان کار اقدام کنند. الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن پس از ساخت‌وسازبرای انتقال مالکیت نیز وجود دارد. تمامی افراد پیش از انتقال مالکیت بخشی از ملک خود باید نسبت به اخذ این گواهی قدام کنند.

در نظر داشته باشید تعهدنامه بین فروشنده یا همان مالک و خریداران تنها در صورت ثبت رسمی دارای وجه قانونی خواهد بود. در واقع، چنانچه این تعهدنامه به‌صورت دستی تنظیم شده باشد خریداران نمی‌توانند از فروشنده بابت عدم اخذ گواهی پایان کار در موعد مقررشده شکایت کنند.

نظارت بر روند ساخت توسط مالک
نظارت بر روند ساخت توسط مالک

مدارک موردنیاز برای ثبت درخواست پایان کار برای ساختمان پس از اتمام فرایند ساخت‌وساز !

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم فرایند حقوقی دریافت گواهی پایان کار پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد. درصورتی‌که افراد تمامی مدارک موردنیاز برای اخذ این گواهی را آماده نکرده باشند با درخواست اخذ پایان کار موافقت نخواهد شد. با درنظرگرفتن الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن تمامی مالکین باید مدارک موردنیاز را آماده کرده و دراسرع‌وقت به شهرداری ببرند. در ادامه درباره مدارک لازم بیشتر توضیح خواهیم داد.

اصل سند مالکیت مهم‌ترین مدرک برای اخذ گواهی پایان کار به‌حساب می‌آید. در واقع تمامی مالکین یا وکلای حقوقی آنها باید در هنگام ثبت درخواست این مدرک را در اختیار داشته باشند. از دیگر مدارک موردنیاز برای اخذ گواهی پایان کار پس از اتمام فرایند ساخت‌وساز ساختمان می‌توان به شناسنامه مالک اشاره کرد. ارائه کارت ملی مالک نیز توسط خود فرد یا وکیل رسمی او الزامی محسوب می‌شود.

درصورتی‌که مالک اقدام به پیش‌فروش ساختمان کرده باشد، برای اخذ گواهی پایان کار باید تمامی قولنامه‌های مرتبط با ساختمان را به شهرداری ارائه دهد. ذکر این نکته حائز اهمیت است تنها در صورت ارائه تمامی قولنامه‌های مرتبط  امکان صدور گواهی پایان کار وجود خواهد داشت.

مهندسان عمران در حال بررسی مصالح ساختمانی
مهندسان عمران در حال بررسی مصالح ساختمانی

دریافت مشاوره حقوقی برای آشنایی بیشتر  با فرایند اخذ گواهی پایان کار برای ساختمان !

باتوجه‌به پیچیدگی‌های بسیار زیاد فرایند حقوقی و الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن بسیاری از افراد  پیگیری امور را بر عهده وکیل می‌گذارند. در نظر داشته باشید برای یافتن وکیل ایده‌آل جهت پیگیری امور حقوقی می‌توانید به یک مؤسسه حقوقی معتبر مراجعه کنید. مشاوران حقوقی پس از بررسی پرونده و ارائه مشاوره، وکیلی ایده‌ال را به شما معرفی می‌کنند.

در یک مؤسسه حقوقی، مشاوران با درنظرگرفتن تمامی جنبه‌های پرونده امکان ارائه راهکار در صورت رد درخواست اخذ پایان کار را دارند. متخصصان حقوقی مؤسسه باتوجه‌به تجربه بالا می‌توانند راهکارهایی برای ثبت اعتراض نسبت به تصمیم شهرداری ارائه دهند. اخذ وکیل در صورت عدم دریافت گواهی و با درنظرگرفتن الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن از نظر مالی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

گاهی اوقات درخواست اخذ گواهی پایان کار صرفاً به علت وجود نقص در پرونده و یا مدارک ارائه شده  رد می‌شود. در چنین شرایطی با بهره‌گیری از یک وکیل مجرب می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن تمامی نواقص در پرونده را پیدا کرد. پس از یافتن نقص پرونده با گردآوری مدارک لازم امکان ثبت درخواست مجدد برای کسب گواهی پایان کار وجود دارد.

مشاوره با متخصص حقوقی برای اخذ پایان کار
مشاوره با متخصص حقوقی برای اخذ پایان کار

 چگونگی طی‌کردن روند حقوقی اعطای گواهی پایان کار پس از اتمام  ساخت‌وساز ؟

پس از مراجعه به شهرداری باید پیش از ثبت درخواست اخذ گواهی پایان کار برای ساختمان یک سری فرم مرتبط به شروع فرایند بازرسی را تکمیل کنید. در نظر داشته باشید پس از ارائه فرم مربوطه شهرداری برای بازرسی ساختمان توسط کارشناسان این حوزه یک تاریخی معین می‌کند. با وجود  الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن برای تکمیل فرایند فروش باید این مراحل را در سریع‌ترین زمان ممکن پس از اتمام ساخت طی کرد.

در اکثر مواقع معمولاً پس  از سی تا نود روز از ثبت درخواست، کارشناسان فنی برای بازدید از ساختمان به محل ساخت‌وساز مراجعه خواهند کرد. در نظر داشته باشید تعداد کارشناسان فنی برای بازدید از ساختمان به سایز ساختمان و تعداد واحدهای آنها بستگی دارد. ذکر این نکته حائز اهمیت است پس از تأیید شدن سازه ساختمان، مقامات شهرداری نیز باید این موضوع را تأیید کنند.

شرایط ابطال گواهی پایان کار چگونه است ؟

در اکثر مواقع افراد با ارائه مدارک موردنیاز موفق به اخذ گواهی پایان کار برای ساختمان خود می‌شوند. بسیاری از مالکین با درنظرداشتن الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن در زمان نسبتاً کوتاهی پس از ساخت این گواهی را اخذ می‌کنند. بااین‌وجود در صورت فروش واحدها و اعتراض ساکنین نسبت به وضعیت ایمنی  یا استحکام ساختمان  احتمال ابطال این گواهی وجود خواهد داشت.

گاهی اوقات ساکنین ساختمان به دنبال شکایت از مهندس ناظر و مالک قبلی به علت عدم رعایت مقررات تعیین‌شده هستند. در چنین شرایطی این افراد باید شکایت خود را در مراجع قانونی ثبت کنند. در صورت ثبت شکایت و ارائه مدارک کافی، دادگاه تاریخی برای بررسی وضعیت ساختمان تعیین می‌کند. چنانچه کارشناسان تعیین‌شده پس از بازرسی مجدد سازه متوجه ایرادات آن شوند گواهی پایان کار ساختمان موردنظر باطل می‌شود.

ثبت درخواست برای ابطال گواهی پایان کار
ثبت درخواست برای ابطال گواهی پایان کار

نتیجه‌گیری :

تمامی  مالکین پس از اتمام فرایند ساخت‌وساز به دنبال اخذ گواهی پایان کار هستند. با درنظرگرفتن الزام به صدور پایان کار ساختمان و یا ابطال آن برای فروش رسمی، باید دراسرع‌وقت نسبت به ثبت درخواست اقدام کرد. در نظر داشته باشید فرایند اخذ گواهی پایان کار برای  یک ساختمان پیچیدگی‌های حقوقی بسیار زیادی دارد. ذکر این نکته حائز اهمیت است در صورت یافتن ایرادات ایمنی توسط ساکنین پس از صدور گواهی می‌توان  نسبت به ابطال گواهی پایان کار اقدام کرد.

منبع :

https://b2n.ir/u23569

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان