لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 10 دقیقه
هر آنچه که باید درباره جعل و تزویر بدانید

هرآنچه که باید درباره جعل و تزویر بدانید

هرآنچه که باید درباره جعل و تزویر بدانید

هر آنچه که باید درباره جعل و تزویر بدانید

فهرست مطالب

امروزه بخش عمده‌ای از پرونده‌های حقوقی که در دادگاه‌ها باز می‌شوند را پرونده‌های مرتبط با جعل و تزویر تشکیل داده و بسیاری از افراد نیز با مشکلات حقوقی گسترده‌ای در این حوزه مواجه شده‌اند. به‌طورکلی در سال‌های اخیر پرونده‌های جعل به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و مجرمان زیادی در این زمینه شروع به فعالیت کرده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید جعل دارای انواع گوناگونی است که هریک از انواع آن جرم خاصی محسوب شده و دارای مجازات‌های مخصوص نیز هست. در این مقاله قوانین مربوط به یک وکیل کیفری را مورد بررسی قرار میدهیم.

جعل و تزویر و هر آنچه که باید بدانید

پس زمانی که شما هم با چنین پرونده‌هایی درگیر می‌شوید حتما باید با انواع آن آشنا بوده و با جزئیات یک پرونده حقوقی در زمینه جعل نیز آشنا باشید. در این مسیر یک وکیل خوب می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند تا پرونده‌های مربوط به تزویر و جعل خود را برطرف کنید. ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره جعل صحبت کرده و اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

مطالعه ادامه این مطلب می‌تواند برای تمام افرادی که با چنین پرونده‌هایی درگیر شده‌اند یا این‌که قصد دارند اطلاعات خود را پیرامون مسائل حقوقی جعل افزایش دهند مفید باشد و اطلاعات خوبی را در این زمینه در اختیار آنها قرار دهد.

جعل و تزویر
جعل و تزویر

آشنایی کلی با جعل و تزویر

پیش از این‌که بخواهیم در خصوص این جرم صحبت کرده و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم اجازه دهید تا درباره خود مفهوم جعل صحبت کنیم. به‌طورکلی جعل و تزویر شامل هرگونه ایجاد تغییر در امضا، مهر یا سند شخص حقیقی یا حقوقی دیگر است به‌منظور سواستفاده از آن است. زمانی که صحبت از جعل می‌شود معمولا موارد متعددی بیان می‌شوند که همین عامل نشان‌دهنده گستردگی این موضوع بوده و می‌تواند اهمیت بالای آشنایی درست با آن را به شما نشان دهد.

دقت داشته باشید که تغییراتی که بیان کردیم باید حتما به‌صورت آگاهانه و به‌منظور سواستفاده از سند، مهر یا امضا صورت‌گرفته باشد تا از نظر قانونی شخص مرتکب جرم شده باشد. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید و اکثر افراد معمولا در این حوزه مرتکب اشتباه می‌شوند این است که جعل حتما لازم نیست که توسط شخص دیگری انجام شود و شخص صاحب سند، امضا یا مهر نیز می‌تواند روی آن جعل انجام داده و با این کار سواستفاده‌هایی را مرتکب شود.

دقت داشته باشید که به‌طورکلی جعل یکی از اصطلاحات رایجی است که در حقوق جزا مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. جرم‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرند دارای سه رکن هستند که آشنایی با آنها بدون شک برای شما مفید خواهد بود. رکن اول رکن قانونی جرم جعل است که مواد ۵۲۳ تا ۵۳۶ به بررسی آنها می‌پردازد. رکن دوم رکن معنوی است که در این جرم عبارت از علم و عمد است.

رکن سوم نیز رکن مادی است که خود دارای اجزای مختلفی است و شما باید اطلاعات خود را به کمک یک وکیل در این زمینه افزایش دهید.

آشنایی با انواع جعل و تزویر
آشنایی با انواع جعل

انواع مختلف جعل و تزویر را بیشتر بشناسید

اگر بخواهیم نگاهی کلی به جرم جعل و تزویر داشته باشیم می‌توان این جرم را به دودسته جعل کلی و جزئی تقسیم‌بندی کرد که هریک از آنها دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. جعل کلی به آن دسته از مدارکی گفته می‌شود که کل آنها به‌صورت جعلی ساخته شده باشد و هیچ‌گونه اصالتی نداشته باشد. معمولا این مدارک و اسناد خیلی سریع تشخیص داده می‌شوند؛ چراکه هیچ‌گونه منبعی ندارند. بااین‌حال اگر جاعل حرفه‌ای باشد ممکن است تشخیص آنها با چالش‌هایی مواجه شود. در زمانی که جاعل حرفه‌ای است برای تشخیص این اسناد حتما باید از افرادی که دارای تجربه و تخصص بالایی در این زمینه هستند کمک گرفته شود. جعل جزئی از طرف دیگر به اسناد و مدارکی گفته می‌شود که تنها یک بخش خاص از آنها تغییر کرده و جعل شده است. دقت داشته باشید که این جرم زمانی جعل نامیده می‌شود این یک شخص عادی که در جامعه زندگی می‌کند به‌اشتباه بیفتد و از طریق اطلاعات غلطی که در سند آمده مشکلاتی برای او ایجاد شود و نتواند درستی و غلطی آن اطلاعات را تشخیص دهد.

مصادیق جعل و تزویر و انواع آن
مصادیق جعل و انواع آن

آشنایی  با انواع مصادیق جعل

در بخش قبلی درباره انواع جعل و تزویر صحبت کرده و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دادیم. حال ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که مصادیق جعل شامل چه مواردی هستند. اجازه دهید تا با ارائه مثال‌هایی در این زمینه بیشتر شما را نسبت به این موضوع آگاه کنیم. اولین مصداق جعل شامل جعل و تغییر امضا، مهر، احکام و فرمان‌های دولتی است. هرگونه سندی که با عنوان احکام دولتی شناخته شده و جعل شود جز این گروه قرار می‌گیرد.

مصداق بعدی که در این زمینه وجود دارد جعل اسکناس است که در سال‌های اخیر به میزان زیادی رایج شده است. این کار می‌تواند امنیت اقتصادی جامعه را بهم بزند و به همین علت نیز یک جرم سنگین به شمار می‌آید. جعل مدارک تحصیلی از دیگر موارد جعل است که امروزه به میزان زیادی پرونده‌های این حوزه را در دادگاه‌ها مشاهده می‌کنیم. جعل سند و نوشته‌های غیررسمی از دیگر موارد رایج در حوزه جعل است. عکس‌برداری از اوراق و مدارک و همین‌طور جعل گواهی پزشکی نیز جز سایر مصادیق این حوزه هستند.

مجازات جعل و تزویر
مجازات جعل و تزویر

جعل و تزویر چه مجازاتی به همراه دارد؟

احتمالا این سوال در ذهن شما هم به وجود آمده که جعل و تزویر چه مجازاتی را می‌تواند برای ما داشته باشد؟ در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ جامع و کاملی را ارائه دهیم.

  • جعل اسناد دولتی و حکومتی ممکن است حبس به مدت‌زمان بین 3 تا 15 سال را برای شما داشته باشد.
  • جعل مهر و تمبر موسسات مختلف دولتی و شخصی بین 6 ماه تا سه سال حبس را به همراه خواهد داشت.
  • جعل اسکناس یکی از سنگین‌ترین جرایم در این حوزه است که بین 5 تا 20 سال حبس خواهد داشت.
  • افرادی که جعل اسناد تحصیلی را انجام می‌‌دهند باید بدانند که جرم آنها بین یک تا سه سال حبس به همراه خواهد داشت.
  • جعل اسناد غیررسمی بین 6 ماه تا 2 سال حبس یا بین سه تا 12 میلیون ریال جریمه نقدی خواهد داشت.
  • جعل اسناد رسمی بین یک تا پنج سال حبس خواهد داشت.
  • مجازات عکس‌برداری از اوراق و مدارک 6 ماه تا دو سال حبس است.
  • جعل گواهی پزشکی نیز که امروزه به میزان زیادی رایج شده بین 6 ماه تا یک سال حبس خواهد داشت.
  • صدور گواهی خلاف واقع از دیگر جرایم این حوزه است که معمولا بین شش ماه تا دو سال حبس دارد.
روش‌های مختلف جعل و تزویر
روش‌های مختلف جعل

جعل سند و مدرک با چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

مواردی که انجام‌دادن آنها شامل جعل سند و تزویر است دارای طیف گسترده‌ای هستند که باید با آنها آشنا شده و اطلاعاتی را دراین‌خصوص به دست بیاورید. اولین موردی که بیان می‌کنیم ساختن سند، مهر یا امضا به‌صورت کامل است. در این شرایط معمولا افراد با ساخت امضا یا مهر یک شخص یا ایجاد یک سند به طور کامل اقدام به سواستفاده از دیگران می‌کنند. از دیگر مصادیقی که در این حوزه وجود دارد می‌توان به خراشیدن یا تراشیدن اشاره کرد.

در خراشیدن معمولا یک حرف خاص از روی سند پاک می‌شود ولی در تراشیدن معمولا کل یک کلمه پاک می‌شود که هر دو آنها از جمله مصادیق مهم جعل به شمار می‌آیند. قلم بردن به هر شکلی داخل یک سند جعل محسوب می‌شود. شما ممکن است با قلم بردن اقدام به الحاق دوکلمه به یکدیگر کنید یا این‌که یک کلمه را محو کنید. درصورتی‌که شما یک نوشته یا بخشی از آن را پاک کنید نیز جز مصادیق جعل به شمار می‌آید. فراموش نکنید که سیاه کردن نیز می‌تواند جز مصادیق جعل به شمار بیاید. یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که جز مصادیق مهم جعل است و اکثر افراد آشنایی کاملی با آن ندارند به کار بردن مهر یک شخص یا سازمان توسط شخصی دیگر است که جرم سنگینی به شمار می‌آید.

نکات جعل و تزویر
نکات جعل و تزویر

نکات مهمی که باید پیرامون جعل و تزویر بدانید

یکی از مهم‌ترین شروطی که در خصوص پرونده‌های جعل و تزویر وجود دارد این است که جعل شدن مدارک و اسناد حتما باید توسط کارشناس رسمی مورد تایید قرار گیرد. در غیر این صورت حکمی علیه شخصی که جعل را انجام داده صادر نخواهد شد. درصورتی‌که شخصی یک چک سفید امضا را به شخص دیگری ارائه داده و آن شخص نیز ارقامی را در چک وارد کند این موضوع جز مصادیق جعل به شمار نمی‌آیند و پرونده آن نیز در این حوزه قرار نمی‌گیرد.

ادعای جعل سند را نمی‌تواند در مرحله تجدیدنظر ارسال کرد و این ادعا حتما باید پیش از صادر شدن حکم به قاضی دادگاه تحویل داده شود. پس زمانی که شما هم با چنین پرونده‌های حقوقی درگیر هستید حتما به این نکته مهم دقت و توجه کافی داشته باشید.

شرایط پرونده جعل و تزویر
شرایط پرونده جعل

در خصوص تنظیم شکایت و ارائه پرونده جعل به دادگاه به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

نکات متعددی در زمینه پرونده‌های مرتبط با جعل و تزویر وجود دارد که دقت‌کردن به آنها به شما کمک می‌کند تا بتوانید عملکرد بهتری را در این پرونده‌ها داشته باشید و نتایج مطلوبی را نیز دریافت کنید. ‌‌‌‌ اولین و شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین نکاتی که پیرامون این پرونده‌های حقوقی باید به آن دقت داشته باشید این است که این پرونده‌ها معمولا توسط دادگاه‌های کیفری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و حکم آنها نیز توسط همین دادگاه‌ها صادر می‌شود.

به همین علت نیز بهتر است شما از وکلایی کمک بگیرید که دارای تجربه بالایی در مسائل کیفری هستند و می‌توانند به شما در دادگاه‌های کیفری به‌منظور پیگیری هرچه بهتر پرونده خود کمک کنند. نکته مهم دیگر این است که شما پیش از مراجعه به دادگاه حتما باید نظر کارشناسی را در خصوص جعل مدارک یا اسناد خود دریافت کرده باشید. برای این کار هم می‌توانید از متخصصان دادگاه و هم از متخصصان نیروی انتظامی کمک بگیرید که می‌توانند ارزیابی مدارک شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

وکیل جعل و تزویر و پرونده های های مربوط به ان
وکیل جعل و تزویر

آیا برای پرونده‌های جعل و تزویر به وکیل نیاز داریم؟

احتمالا این سوال نیز یکی دیگر از سوالات بسیار مهمی است که در خصوص پرونده‌های حقوقی مربوط به جعل و تزویر برای شما به وجود آمده است. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله کمک‌گرفتن از یک وکیل خوب و باتجربه در زمینه پرونده‌های جعل می‌تواند به میزان زیادی مفید واقع شود. معمولا پرونده‌های حقوقی که در این زمینه وجود دارند دارای پیچیدگی‌های قانونی بسیار زیادی هستند و حتما باید توسط کارشناسان نیز مورد بررسی قرار گیرند.

به همین علت زمانی که شما از خدمات یک وکیل خوب و باتجربه در این زمینه استفاده می‌کنید اطمینان حاصل می‌کنید که بهترین عملکرد را در این پرونده‌ها داشته و می‌توانید نتایج خوبی را نیز دریافت کنید. این وکلا معمولا کارشناسان خوب و باتجربه را در این زمینه به شما معرفی کرده و در خصوص مراحلی که برای ثبت پرونده خود و همین‌طور پیگیری آن انجام دهید نیز به شما مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهند.

علاوه بر این آنها در تمام مراحل دادگاه و پیگیری پرونده حقوقی نیز همراه شما هستند و تمام راهنمایی‌های لازمم را به طور کامل در اختیار شما قرار می‌دهند. همین عامل نیز می‌تواند به شما کمک کند تا نتایج بهتری را در دادگاه دریافت کنید.

ویژگی‌های وکیل جعل و تزویر
ویژگی‌های وکیل جعل

یک وکیل جعل خوب چه ویژگی‌های مهمی باید داشته باشد؟

زمانی که قصد انتخاب یک وکیل جعل خوب را برای پرونده‌های خود در حوزه جعل و تزویر دارید باید به نکات مختلفی دقت داشته باشید تا بتوانید از میان گزینه‌های موجود بهترین گزینه را انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در انتخاب چنین وکیلی وجود دارد مسئله دانش تخصصی در زمینه جعل است. این وکلا باید با تمام قوانینی که در زمینه جعل وجود دارد آشنایی داشته باشند و بتوانند از این قوانین به نحو احسنت استفاده کنند.

معیار مهم دیگر داشتن تجربه است. هرچه تجربه یک وکیل در این حوزه بیشتر باشد به شکل بهتری می‌تواند پیگیری‌های لازم را برای پرونده‌های حقوقی شما انجام داده و در نتیجه عملکرد بهتری را داشته باشد. یک ویژگی بسیار مهم دیگر که باید به آن دقت داشته باشید دریافت هزینه مناسب در ازای خدمات حقوقی است که به شما ارائه می‌شود. وکیلی می‌تواند بهترین وکیل برای پرونده شما باشد که خدمات باکیفیت خود را با مناسب‌ترین هزینه ممکن به شما ارائه دهد.

پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد استخدام چنین وکیلی را دارید حتما سعی کنید این موارد را مدنظر قرار داده و به‌این‌ترتیب بهترین وکلا را برای بررسی و حل پرونده‌های جعل خود انتخاب کنید.

خدمات حقوقی موسسه ما درباره جعل و تزویر
خدمات حقوقی موسسه ما

استفاده از خدمات حقوقی موسسه ما در حوزه جعل و تزویر

یکی از بهترین موسسات حقوقی که امروزه می‌توانید از خدمات آن در راستای پرونده‌های حقوقی مربوط به جعل و تزویر استفاده کنید موسسه حقوقی ما است. استفاده از خدمات این موسسه می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به هزینه مناسب این خدمات اشاره کرد. ما در موسسه حقوقی خود از مشاورانی باتجربه و وکلایی که دارای دانش تخصصی زیادی در این حوزه هستند کمک می‌گیریم و همین عامل نیز به طور مستقیم روی کیفیت خدمات ما تاثیرگذار است.

از دیگر مزایای استفاده از خدمات موسسه حقوقی ما این است که شما می‌توانید از تمام خدمات ما به‌صورت آنلاین استفاده کنید و از این نظر هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد. فراموش نکنید که شما با مراجعه به سایر بخش‌های سایت ما می‌توانید اطلاعات بیشتری را در خصوص خدماتی که در این حوزه به شما ارائه می‌دهیم به دست بیاورید. یک نکته کلیدی و اساسی در خصوص استفاده از خدمات ما این است که پرونده شما توسط چندین وکیل مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

همین عامل نیز باعث می‌شود تا بهترین استراتژی‌ها در خصوص پرونده‌های حقوقی شما اتخاذ شوند و شما مطمئن باشید که وکلای ما بهترین عملکرد را در زمینه‌های مختلف به شما ارائه می‌دهند. پس اگر شما هم به دنبال استفاده از خدمات یک موسسه حقوقی خوب هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ما نیز در این زمینه بهره‌مند شوید.

نتیجه‌گیری

جعل و تزویر از جمله جرایم حقوقی و کیفری هستند که امروزه پرونده‌های مربوط به آنها را به میزان زیادی در دادگاه‌ها مشاهده می‌کنیم. این جرایم دارای مصادیق مختلفی هستند که آشنایی با این مصادیق می‌تواند به شما در تشخیص این جرم کمک کند. پیرامون اثبات جعل نکات متعددی وجود دارد که اکثر افراد اطلاعات خاصی در این زمینه ندارند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا در حل مشکلات خود با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی مواجه شوند.

یکی از بهترین راهکارهایی که برای پیگیری این پرونده‌های حقوقی وجود دارد این است که از خدمات یک موسسه حقوقی یا یک وکیل خوب در این زمینه بهره‌مند شوید. این موسسات و وکلا به علت تجربه و تخصص بالایی که در زمینه مسائل حقوقی پیرامون جعل دارند می‌توانند بهترین راهکارها را به شما ارائه داده و به شما کمک کنند تا مسیر شکایت و پیگیری پرونده خود را به بهترین شکل ممکن طی کنید.

موسسه حقوقی ما یکی از بهترین گزینه‌هایی است که برای انجام این کار پیش روی شما قرار دارد. درصورتی‌که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص خدماتی هستید که توسط موسسه حقوقی ما به شما ارائه می‌شود به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از سایر بخش‌های موجود در سایت ما نیز دیدن کرده و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان