لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

وکیل حقوق اراضی و املاک

نکات مهم مربوط به حقوق اراضی و املاک

در تمام کشورهای دنیا همچون ایران امروزه برای مسائل مختلف قوانین و شرایط منحصر به فردی وضع شده است که از آنها به عنوان حقوق یاد می‌شود. حقوق اراضی و املاک یکی از همان مواردی است که شامل قونین، تبصره‌ها و شرایط مربوط به املاک، اراضی و زمین‌ها می‌شود.

اهمیت مالکیت اراضی آنقدر بالا است و نرخ دعاوی این چنینی متاسفانه در ایران آنقدر زیاد است که این بخش از حقوق نیز وکلای مخصوص به خود را دارد.

وکلای حقوق اراضی و املاک به طور ویژه با قوانین و حقوق انواع اراضی آشنا هستند و ضمناً وکلای املاک و اراضی در طرح دعاوی حقوقی و کیفری زمین‌های مختلف و همچنین دفاع از دعاوی بسیار مهارت دارند.

حالا اگر به دنبال آشنایی بیشتر با حقوق اراضی و املاک هستید و می‌خواهید از نقش وکلا در دفاع از این حقوق چه کارهایی انجام می‌دهند، حتما ما را تا انتهای این مطلب دنبال کنید.

Play Video about ارائه خدمات مشاوره

نکات مهم مربوط به حقوق اراضی و املاک

دانستن این موضوع خالی از لطف نیست که حقوق اراضی و املاک شامل موارد بسیار مختلفی است و حقوق املاک با توجه به نوع زمین و ملک کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و قوانین و تبصره‌های مخصوص به خود را دارا هستند.

از طرفی هم هر گونه تصرف و اقدام برای خرید، فروش، آبادنی و ساخت و تغییر کاربری زمین و اراضی باید بر اساس قوانین حقوق مربوط به املاک و اراضی انجام گیرد، چرا که این حقوق برای تمامی مسائل مربوط به زمین و ملک مطرح شده‌اند.

برای مثال، تحصیل مالکیت زمین و ملک یکی از بحث‌های بسیار مهم در این حقوق است. در این رابطه باید بدانید که مالکیت املاک طبق ماده 140 قانون مدنی به 4 طریق انجام می‌گیرد:

 • براساس عقود و تعهدات
 • براساس وراثت (به ارث رسیده باشد)
 • براساس اخذ به شفعه
 • براساس احیای اراضی موات و حیازت اشیاء مباحه

لذا هیچ کس به جز راهایی غیر از موارد ذکر شده نمی‌تواند زمینی را مالک باشد، به همین شکل حقوق مالکیت اراضی مردم یک جامعه حفظ می‌شود. در این رابطه باید به این مسئله توجه کنید که هرگاه در مالکیت زمین خود دچار مشکل شدید، می‌توانید از وکلای املاک و اراضی که به این حقوق کاملا آگاه هستند استفاده کنید.

موارد حقوقی اراضی و املاک شامل چه موضوعاتی می‌شوند؟

همانطور که گفتیم موارد حقوقی زمین و ارض آنقدر پیچیده و قانون‌مند هستند که تنها افراد متخصص مانند وکلای املاک بر همه آنها تسلط دارند و افراد عادی نمی‌توانند برای املاک و اراضی خود تعیین تکلیف کنند.

در ادامه به برخی از موارد حقوقی این چنینی اشاره خواهیم کرد که ضمن آشنایی با آنها به اهمیت حضور وکیل املاک هم پی ببرید.

 • موارد حقو‌قی اراضی و املاک جهت خرید و فروش
 • موارد حقو‌قی مربوط به تقسیم‌بندی ارا‌ضی و املاک
 • موارد حقو‌قی مربوط به مالکیت و انتقال آن
 • موارد حقو‌قی مربوط به بهره‌برداری از ارا‌ضی و املاک
موارد حقوقی اراضی و املاک شامل چه موضوعاتی می‌شوند؟

موارد حقو‌قی ارا‌ضی و املاک جهت خرید و فروش

موارد حقو‌قی ارا‌ضی و املاک جهت خرید و فروش

خرید و فروش املاک و ار‌اضی یکی از موارد بسیار مهم قانونی در این حقوق به شمار می‌رود به طوری که بر اساس نوع زمین یا ملک قوانین و شرایط مختلفی در نظر گرفته شده است و براساس آنها افراد می‌تواتند جهت خرید یا فروش زمین اقدام کنند.

در این دسته از مسائل حقوقی مواردی همچون نوع مالکیت زمین، تطبیق حدود زمین با متراژ ذکر شده در سند، بررسی امکان انتقال مالکیت و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شرایط حقوقی تقسیم بندی املاک

یکی دیگر از ابعاد حقوق اراضی و املاک مربوط به شرایط قانونی تقسیم بندی ملک و زمین است، قوانینی که ابتدا زمین‌ها را بر اساس ویژگی‌های آنها تقسیم بندی کرده‌اند، به طوری که هر ملک نظیر املاک موقوفی، املاک مشاعی، اراضی اموات و غیره حقوق مالکیت – خرید، فروش یا بهره‌برداری – متفاوتی دارند که افراد معمولی از آنها مطلع نیستند. وکلای املاک در زمانی که شما قصد بهره‌برداری از زمین را داشته باشید، به شما بر اساس همین حقوق کمک خواهند کرد تا بدون بروز مشکل حقوقی و مالکیتی از زمین و ملک مورد نظر استفاده کنید. برای مثال اراضی عمومی و دولتی که نوعی از املاک به شمار می‌روند برای تمامی سازمان‌ها و افراد است و همه مردم حق مالکیت آنها را دارند، پس این نوع اراضی قابلیت تملک به صورت خصوصی و فردی را دارا نمی‌باشند و تنها دولت می‌تواند بهره‌برداری از این نوع املاک را مدیریت کند. از طرف دیگر اراضی مانند اراضی عمومی و ملی، اراضی عمومی و انفال، اراضی عمومی و موات، اراضی موقوفه و اراضی خصوصی وجود دارند که مالکیت و بهره‌برداری هر یک از آنها شرایط خاص خودش را دارد و تنها وکلای متخصص در این زمینه با قوانین و شرایط آنها آشنا می‌باشند.

سوالی دارید؟

درخواست خود را ثبت کنید

نکاتی در مورد نقل و انتقال املاک و اراضی

یکی دیگر از ابعاد حقوق اراضی و املاک به چگونگی نقل و انتقال آنها مربوط می‌شود. در این رابطه نیز نقل و انتقال زمین‌های مختلف قوانین و چهارچوبِ خاصی دارند، به طوری که برای نقل و انتقال مالکیت هر زمین ابتدا باید نوع آن براساس تقسیم بندی املاک مشخص شود.

پس از مشخص شدن نوع زمین، وکلا چگونگی مالکیت را بررسی می‌کنند. آنها بر حسب این که فروشنده زمین مورد نظر مالک است یا به نمایندگی از مالک نسبت به فروش زمین اقدام می‌کند، تمامیِ ابعاد حقوقی زمین را می‌سنجند.

موارد حقو‌قی مربوط به بهره‌برداری از املاک و ار‌اضی

یکی دیگر از ابعاد حقوق اراضی و املاک، مواردی است که به بهره‌برداری از آنها دلالت دارد. باید توجه داشته باشید که هر زمین و ملکی شرایط بهره‌برداری به خصوصی دارد. برای مثال طبق قانون از اراضی عمومی هیچ شخصی نمی‌تواند استفاده کند.

در این قانون آمده است که هیچ شخصی جز مالک نمی‌تواند و نباید از املاک وی استفاده کند و مردم حق تصرف در اراضی و املاک یکدیگر را ندارند. در کنار این مسائل، یکی دیگر از موضوعاتی که تحت عنوان موارد حقوقی مربطو به بهره‌برداری مطرح است، نوع بهره‌برداری می‌باشد.

به عنوان مثال همانطور که هیچ کس نمی‌تواند به اراضی و املاک خصوصی اشخاص دیگری تصرف پیدا کند، زمین‌هایی که تحت عنوان فضای سبز هستند هم بر اساس قوانین موجود هرگز نباید بهره‌برداری ساختمانی از آنها شود.

دعاوی مربوط به حقوق اشخاص در املاک و ار‌اضی چگونه است؟

این نوع دعاوی می تواند از سوی مالکِ مال غیرمنقول یا شخص دیگری که ادعای حقی در این مال را دارد تنظیم شود. این دعاوی را می‌توان در موارید ذیل خلاصه کرد:

 • الزام به فک رهن: این نوع دعوا زمانی مطرح است که شخصی که ملکش را در گرو بانک یا شخص دیگری قرار داده، تمامیِ دین خود را پرداخت کرده باشد.
 • اثبات مالکیت: در مواردی که ملک یا ارض دارای سند رسمی نباشد این نوع دعاوی مطرح می‌شود.
 • الزام به دریافت پایان کار: دعاوی این چنینی برای ساختمان‌هایی است که ساخت و ساز آنها پایان یافته است و به تایید کارشناس رسیده باشد.

دعوای اجرت المثل: این نوع دعاوی در حقوق اراضی و املاک در شرایطی که ملک بدون مجوز قانونی در تصرف شخص دیگری قرار بگیرد، اقامه می‌شود.

تصاحب ملک به ناحق در قانون به چه معنا است؟

یکی دیگر از دعاوی و موضوعاتی که در حقوق اراضی و املاک بسیار اهمیت دارد، تصاحب ملک به ناحق و یا تصرف عدوانی می‌باشد. در قانون آمده است که: دعوای تصرف عدوانی عبارت است از: ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می‌کند.

پس برای تنظیم شکایت فقط کسانی می‌توانند اقدام کنند که بتوانند سابقه تصرف خود را اثبات کنند. همچنین اگر مالک با رضایت شخصی و میل باطنی مال خود را تحت تصرف دیگری قرار داده باشد، عمل تصرف از شمول عنوان تصرفت عدوانی کیفری خارج می‌شود و مالک حق شکایت نخواهد داشت.

همچنین چنانچه شخصی اراضی یا املاک خود را برای مدتی رها کند به طوری که هیچ تصرفی بر آنها نداشته باشد و از طرفی شخص دیگری در این مدت ملک یا زمین مورد نظر را تصرف کند، تعریف مذبور شامل مالک نخواهد بود، چرا که متصرف فعلِ مال را از تصرف متصرف خارج نکرده است، بلکه ملک یا زمینی را که قبلا از تصرف مالک خارج بوده، تصرف کرده است.

برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید

موارد قانون حقوق اراضی و املاک بیشتر از آن است که بتوان همه آنها را در یک پست جای داد، چرا که امروزه برای همه دعاوی حقوقی به خصوص در نظر گرفته شده است. در این مطلب تلاش کردیم که به شرح موارد حقوق اراضی و املاک  بپردازیم و شما را تا حد بسیار زیادی با ابعاد مختلف آن آشنا کنیم.

همانطورکه متوجه شدید حقوق اراضی و املاک شامل خرید و فروش، انتقال مالکیت، بهره برداری، تقسیم بندی اراضی و غیره می‌شوند.