لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 11 دقیقه
انحلال شرکت های سهامی

درباره انحلال شرکت های سهامی عام بیشتر بدانید

درباره انحلال شرکت های سهامی عام بیشتر بدانید

انحلال شرکت های سهامی

فهرست مطالب

انحلال شرکت های سهامی عام گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است ایجاد شود که این کار نیازمند طی‌کردن مراحل قانونی خاصی است؛ چراکه اگر این مراحل به‌درستی طی نشوند ممکن است مشکلات زیادی در آینده برای این شرکت‌ها به وجود بیاید. یکی از مهم‌‌ترین قوانینی که در این حوزه وجود دارد ماده 20 قانون تجارت است که به طور مفصل درباره این موضوع صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده است. زمانی که یک شرکت سهامی منحل می‌شود آثار و نتایجی را برای آن شرکت به همراه خواهد داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره و مراحل قانونی آن و استفاده از یک وکیل خبره دیوان عدالت اداری بیشتر آشنا شوید.

انحلال شرکت های سهامی همان‌طور که در ابتدا نیز بیان کردیم با روش‌ها و به دلایل متعددی رخ می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به انحلال قهری، انحلال به تشخیص و … اشاره کرد. هریک از این دلایل و عوامل دارای مشخصات مخصوص به خود هستند و شما باید دقت و توجه زیادی به این مسئله داشته باشید. در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره انحلال یک شرکت سهامی صحبت کنیم و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

آشنایی با شرکت‌های سهامی
آشنایی با شرکت‌های سهامی

شرکت‌های سهامی و نکاتی که باید درباره آنها بدانید

پیش‌ازاین‌که بخواهیم درباره انحلال شرکت های سهامی صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم اجازه دهید تا کمی بیشتر با این شرکت‌ها آشنا شویم و نکاتی را درباره آنها بیان کنیم. شرکت‌های سهامی در واقع به شرکت‌هایی گفته می‌شود که سرمایه موردنیاز برای تاسیس آنها از طریق فروش سهام به دست می‌آید و در واقع سهام‌داران سرمایه‌گذاران اصلی این شرکت‌ها به شمار می‌آیند. در این شرکت‌ها معمولا صاحبان سهام دارای قابلیت‌های بسیار کمی در مدیریت شرکت هستند.

این شرکت‌ها در واقع جز شرکت‌های بازرگانی به شمار می‌آیند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا آنها جز گروه شرکت‌های تجاری نیز به شمار بیایند. حال گاهی اوقات ممکن است این شرکت‌های سهامی به دلایل مختلف منحل شوند. هریک از این دلایل دارای شرایط خاص خود هستند و البته باید به این موضوع نیز دقت داشته باشید که این اتفاق همیشه نمی‌افتد. بااین‌حال برخی از شرایط خاص وجود دارد که ممکن است باعث منحل شدن یک شرکت سهامی شود.

در چنین شرایطی شما باید آرامش خود را حفظ کرده و به دنبال مدیریت شرایط باشید که در ادامه بیشتر دراین‌خصوص صحبت خواهیم کرد.

دلایل انحلال شرکت سهامی
دلایل انحلال شرکت سهامی

شرکت‌های سهامی به چه دلایلی منحل می‌شوند؟

به‌طورکلی سه دلیل را می‌توان برای انحلال شرکت های سهامی متصور شد که در این بخش قصد داریم درباره هریک از این سه روش صحبت کرده و اطلاعات کلی را درباره آنها به شما ارائه دهیم. اولین دلیلی که برای این موضوع وجود دارد مسئله انحلال قهری است. زمانی که یک شرکت ورشکسته شده و حکم آن نیز صادر می‌شود در واقع شرکت دچار انحلال خواهد شد که به آن انحلال قهری نیز گفته می‌شود. نکته‌ای که در خصوص این دلیل وجود دارد این است که در این نوع انحلال نیازی به‌حکم دادگاه وجود ندارد.

عامل مهم دیگری که می‌تواند باعث انحلال این شرکت‌ها شود تصمیم مجمع‌عمومی یک شرکت است. زمانی که جلسات مجمع برای یک شرکت سهامی برگزار می‌شود شرکت‌کنندگان در این مجمع می‌توانند به این نتیجه برسند که شرکت باید منحل شود. در چنین شرایطی حتی نیازی به توجیه نیز وجود ندارد و درصورتی‌که مجمع‌عمومی یک شرکت سهامی به چنین نتیجه‌ای برسد آن شرکت می‌‌تواند منحل شود.

عامل بسیار مهم دیگری که می‌تواند باعث انحلال شرکت‌های سهامی شود حکم دادگاه است. دادگاه نیز ممکن است به دلایل مختلف به این نتیجه برسد که یک شرکت سهامی باید منحل شود. در چنین شرایطی حکمی را علیه آن شرکت صادر می‌کند که به‌واسطه آن شرکت مربوطه را منحل خواهد کرد. معمولا دادگاه زمانی این حکم را صادر می‌کند که مشاهده کند ضررهای وارد شده به شرکت بسیار زیاد بوده و حداقل نیمی از سرمایه شرکت را از بین برده است.

نتیجه انحلال شرکت سهامی
نتیجه انحلال شرکت سهامی

انحلال شرکت های سهامی چه نتایجی را به همراه خواهد داشت؟

یکی از مهم‌ترین نتایجی که انحلال شرکت های سهامی به همراه خواهد داشت تقسیم دارایی‌های آن شرکت است. با منحل شدن یک شرکت سهامی دارایی‌های آن شرکت پس از پرداخت تمامی بدهی‌ها بین اعضا و سهام‌داران تقسیم شده و به حساب آنها واریز می‌شود. یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که در این زمینه تعریف می‌شود مسئله تصفیه است. تصفیه در واقع به معنای خاتمه دادن به کارهای جاری در یک شرکت سهامی است.

در واقع برای این‌که یک شرکت منحل شود باید تمام مطالبات آن وصول شده و درصورتی‌که برای اجرای تعهدات جدید شرکت نیاز به انجام فعالیت‌های جدیدی باشد این عملیات‌ها نیز باید انجام شوند. به تمام این اقدامات تصفیه گفته می‌شود که برای منحل کردن یک شرکت سهامی از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمان انحلال شرکت
زمان انحلال شرکت

چه زمانی یک شرکت سهامی واقعا منحل می‌شود؟

اگر بخواهیم به شکل دقیق این موضوع را بررسی کنیم می‌توان گفت انحلال قطعی یک شرکت سهامی دقیقا زمانی اتفاق می‌افتد که دستور دادگاه در این زمینه صادر شود یا این‌که تصمیم مجمع یا اعضای شرکت این باشد که شرکت باید منحل شود. پس از این‌که دستور انحلال شرکت های سهامی صادر می‌شود فعالیت شرکت همچنان ادامه پیدا می‌کند تا عملیات تصفیه به طور کامل انجام شود؛ بنابراین به‌محض صدور حکم نمی‌توان گفت که یک شرکت واقعا منحل شده است.

دلیل این موضوع نیز این است که ممکن است پس از صدور حکم انحلال یک شرکت سهامی آن شرکت همچنان تعهداتی به مشتریان خود داشته باشد که حتما باید آنها را انجام دهد. در غیر این صورت ممکن است مشکلات حقوقی متعددی برای شرکت یا صاحبان و مالکان آن به وجود بیاید. نکته مهم دیگر این است که زمانی که یک شرکت به علل مختلف دچار ورشکستگی می‌شود نیز این موضوع صادق است و انحلال شرکت زمانی اتفاق می‌افتد که شرکت تمام طلب‌های خود را تسویه کرده و تعهدات خود را نیز انجام داده باشد.

صورت‌جلسه انحلال شرکت
صورت‌جلسه انحلال شرکت

نکاتی مهم درباره صورت‌جلسه انحلال شرکت های سهامی

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز بیان کردیم برای انحلال شرکت های سهامی یکی از روش‌هایی که وجود دارد تشکیل مجمع است که در آن هیئت‌رئیسه تصمیم می‌گیرند که یک شرکت را منحل کنند. در این مجمع یک صورت‌جلسه به کمک اعضای شرکت‌کننده پر می‌شود که این صورت‌جلسه در واقع همان حکمی است که شرکت سهامی را منحل می‌کند. در زمان پرکردن این صورت‌جلسه شما باید به نکات مهمی دقت داشته باشید. اولین نکته این است که سعی کنید حتما تحت‌نظر یک وکیل باتجربه این کار را انجام دهید.

با انجام این کار اطمینان حاصل می‌کنید که در طول روند انحلال شرکت سهامی که دارید مشکل حقوقی و قانونی به وجود نمی‌آید. نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که حتما باید نام و امضای رئیس جلسه، ناظر رئیس و همین‌طور ناظر جلسه در این صورت‌جلسه وجود داشته باشد تا بتوانید برای انحلال شرکت به آن استناد کنید. شما می‌توانید نمونه درخواستی که در این زمینه وجود دارد را به‌راحتی تهیه کرده و از آن برای صورت‌جلسه شرکت خود نیز استفاده کنید.

دسته‌بندی عوامل انحلال شرکت
دسته‌بندی عوامل انحلال شرکت

یک دسته‌بندی دیگر در خصوص عوامل انحلال شرکت های سهامی

اگر قصد داشته باشید عوامل و دلایلی که باعث انحلال شرکت های سهامی می‌شوند را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان آنها را به دودسته عوامل اختیاری و عوامل اجباری تقسیم‌بندی کرد که هریک از این دودسته خود شامل دسته‌های مختلفی هستند. عوامل و دلایل اختیاری که می‌توانند باعث انحلال یک شرکت شوند عواملی هستند که اعضای خود شرکت تصمیم به آن می‌گیرند و به عبارتی وابسته به تصمیم‌گیری اعضای شرکت و سهام‌داران هستند.

به‌عنوان‌مثال زمانی که مجمع تشکیل شده و اعضای شرکت‌کننده در مجمع تصمیم به انحلال یک شرکت سهامی می‌گیرند این عامل را می‌توان یک عامل اختیاری در انحلال شرکت دانست. در کنار عوامل اختیاری که در این زمینه وجود دارند برخی از عوامل اجباری نیز وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به ورشکسته شدن یک شرکت سهامی اشاره کرد. زمانی که یک شرکت سهامی ورشکست می‌شود یا این‌که شرایط دیگری به وجود می‌آید که امکان ادامه کار نداشته باشد دادگاه حکم به انحلال شرکت سهامی می‌دهد.

دقت داشته باشید که در اینجا حکمی که از سوی دادگاه اعلام می‌شود صرف‌نظر از تصمیم اعضای شرکت است و به همین علت نیز به این عوامل اجباری گفته می‌شود.

بررسی وضعیت حقوقی شرکت
بررسی وضعیت حقوقی شرکت

بررسی وضعیت حقوقی شرکت برای انحلال آن

در بخش‌های قبلی بیان کردیم که یکی از مهم‌ترین مراحل انحلال شرکت های سهامی مرحله تصفیه است. این مرحله خود شامل چندین بخش است که یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها بررسی وضعیت حقوقی شرکت سهامی است که قصد منحل کردن آن را دارید. در خصوص این موضوع شما باید به چند نکته کلیدی و بسیار مهم دقت داشته باشید. اولین نکته این است که بررسی وضعیت حقوقی یک شرکت باید به‌صورت کامل و جامع صورت گیرد تا قابل استناد برای دادگاه باشد.

به همین علت نیز اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند که برای این کار از وکلایی که دارای تجربه و تخصص بالایی در زمینه مسائل تجاری هستند کمک بگیرید. یک وکیل برای انحلال شرکت سهامی به شما کمک می‌کند تا بتوانید وضعیت حقوقی شرکت را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده و گزارش کاملی را درباره این وضعیت ارائه دهید. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که این وکلا می‌توانند خدمات مشاوره خود را  نیز به شما ارائه دهند که در بخش‌های بعدی به طور مفصل درباره این موضوع نیز صحبت می‌کنیم.

اگر شما هم به دنبال یک وکیل خوب در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات مجموعه ما در این زمینه بهره‌مند شوید.

تقسیم دارایی با کمک وکیل
تقسیم دارایی با کمک وکیل

تقسیم دارایی‌های شرکت سهامی با کمک یک وکیل باتجربه

یکی دیگر از خدماتی که امروزه توسط وکلای تخصصی در این زمینه به شما ارائه می‌شود کمک به تقسیم دارایی‌های یک شرکت است. برای این‌که دارایی‌های یک شرکت سهامی که منحل شده به‌درستی تقسیم شوند باید یک وکیل باتجربه که با مسائل حقوقی و مالی آشناست در جریان این کار قرار گیرد و با کمک مالک شرکت و همین‌طور حسابداران مجموعه تقسیم‌بندی دارایی‌های شرکت را انجام دهد. نکته مهم درباره این وکلا داشتن مهارت‌ها و دانش مالی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از خدمات مجموعه ما در راستای انحلال شرکت های سهامی می‌تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد که بدون شک یکی از مهم‌ترین این مزایا این است که ما وکلایی با دانش بالا و همین‌طور تجربه بسیار زیاد در این حوزه را به شما پیشنهاد می‌کنیم که می‌توانند در طول این مراحل به میزان زیادی به شما کمک کنند. پس اگر شما هم در تقسیم اموال شرکت سهامی که منحل شده با مشکل مواجه شده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ما بهره‌مند شوید.

پیگیری انحلال شرکت های سهامی
پیگیری انحلال شرکت های سهامی

پیگیری انحلال شرکت های سهامی توسط یک وکیل باتجربه

در بخش‌های قبلی در خصوص مراحلی که شما باید برای انحلال شرکت های سهامی طی کنید صحبت کردیم و اطلاعاتی را در این حوزه در اختیار شما قرار دادیم. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از خدمات یک وکیل خوب و باتجربه در این زمینه این است که شما می‌توانید پیگیری‌های لازم برای انحلال شرکت‌های خود را به او واگذار کنید و به‌این‌ترتیب در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید. این وکلا دارای تجربه بسیار بالایی در پیگیری این پرونده‌ها هستند.

همین عامل نیز باعث می‌شود تا با تمام مراحل اداری که در این زمینه وجود دارد آشنا باشند و بتوانند به بهترین شکل ممکن این مراحل را طی کنند. دقت داشته باشید که پیگیری مراحل انحلال یک شرکت سهامی توسط یک وکیل کارکشته و باتجربه نه‌تنها می‌تواند روی نتیجه این کار تاثیرگذار باشد بلکه می‌تواند به میزان زیادی روی سرعت به نتیجه رسیدن نیز کمک کرده و از این نظر مفید واقع شود.

البته استفاده از خدمات یک وکیل برای پیگیری مراحل انحلال یک شرکت سهامی می‌تواند مزایای دیگری را نیز داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به کاهش هزینه‌های شما اشاره کرد.

هزینه یک وکیل برای انحلال شرکت های سهامی چقدر است؟

عوامل و پارامترهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند به میزان زیادی روی هزینه استخدام یک وکیل برای انحلال شرکت های سهامی تاثیرگذار باشند که آشنایی با این عوامل در انتخاب وکیل می‌تواند به میزان زیادی مفید و سودمند باشد. یکی از مهم‌ترین عواملی که روی این موضوع تاثیرگذار است دانش تخصصی وکیلی که انتخاب کرده‌اید در حوزه مسائل مالی و قوانین تجاری است. هرچه این دانش تخصصی بیشتر باشد کیفیت خدمات دریافت نیز بهبود پیدا کرده و هزینه‌ای که باید بپردازید نیز افزایش پیدا می‌کند.

عامل بسیار مهم دیگری که می‌تواند به طور مستقیم روی هزینه استخدام یک وکیل خوب و باتجربه در این زمینه تاثیرگذار باشد میزان تجربه و همین‌طور رزومه موفق وکیل است. معمولا وکلایی که دارای تجربه بالایی هستند هزینه بیشتری را نیز در ازای خدمات خود دریافت کرده و در ازای آن نیز خدمات باکیفیت‌تری را به شما ارائه خواهند داد. فراموش نکنید که نوع خدماتی که شما از این وکلا دریافت می‌کنید نیز روی هزینه نهایی استخدام آنها تاثیر خواهد گذاشت.

اگر به دنبال بهترین وکلا در این حوزه هستید که کمترین هزینه را از شما دریافت کنند استفاده از خدمات مجموعه ما گزینه‌ای جذاب و فوق‌العاده برای شما خواهد بود.

ویژگی‌های یک وکیل خوب
ویژگی‌های یک وکیل خوب

در زمان انتخاب یک وکیل برای انحلال شرکت های سهامی به چه ویژگی‌هایی دقت کنیم؟

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال استخدام یک وکیل برای انحلال شرکت های سهامی هستید حتما باید به چند ویژگی بسیار مهم در این وکلا دقت داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه‌ها را بر اساس شرایط و نیازهایی که دارید انتخاب کنید. اولین ویژگی همان‌طور که پیش‌ازاین نیز به آن اشاره کرده‌ایم مسئله تجربه و دانش تخصصی وکیلی است که شما قصد انتخاب آن را دارید. در کنار این موارد داشتن مهارت‌های مربوط به امور مالی نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

سعی کنید وکلایی را برای پرونده‌های خود انتخاب کنید که در زمینه انحلال شرکت مالی دارای رزومه موفقی بوده باشند و پرونده‌های موفقی را در این زمینه به سرانجام رسانده باشند. در این صورت می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین گزینه را انتخاب کرده‌اید. یک ویژگی بسیار مهم دیگر پیگیر بودن وکیل است. وکلایی که به نحو احسنت پیگیری‌های این حوزه را انجام می‌دهند به شما کمک می‌کنند تا بتوانید انحلال شرکت خود را به بهترین شکل انجام دهید و مشکلی را در این زمینه تجربه نکنید.

بهترین وکیل برای انحلال شرکت های سهامی

انتخاب بهترین وکیل برای انحلال شرکت های سهامی همواره ممکن است دغدغه‌های بسیار زیادی را برای شما به وجود بیاورد. برای این‌که بتوانید بهترین عملکرد را در این حوزه از خود نشان دهید بهتر است که سعی کنید از خدمات موسسات حقوقی معتبر در این زمینه کمک بگیرید. یکی از بهترین موسساتی که در این حوزه فعالیت دارد موسسه حقوقی ما است که خدمات جامع و کاملی را به شما ارائه می‌دهد. با استفاده از خدمات ما می‌توانید بهترین وکلا را برای انحلال شرکت سهامی خود انتخاب کنید.

وکلایی که در مجموعه ما فعالیت دارند دارای تجربه بالایی در زمینه مسائل مالی و تجاری بوده و با قوانین تجاری نیز به طور کامل آشنا هستند. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که هزینه استفاده از خدمات مجموعه ما بسیار مناسب است و همین عامل نیز باعث صرفه‌جویی در زمان شما خواهد شد. دقت داشته باشید که شما با مراجعه به سایر بخش‌های سایت ما می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی را در این حوزه به دست بیاورید که بدون شک این اطلاعات در انحلال شرکتی که دارید بسیار کمک‌کننده خواهند بود.

نتیجه‌گیری

انحلال شرکت های سهامی امروزه به یک مسئله بسیار رایج تبدیل شده است و بسیاری از شرکت‌های سهامی هستند که در حال منحل شدن هستند. برای منحل شدن یک شرکت سهامی شرایط خاصی وجود دارد که حتما این شرایط باید برقرار باشد و در غیر این صورت ممکن است مشکلات زیادی در این حوزه برای شرکت‌ها و مالکان و سهام‌داران آنها به وجود بیاید. در چنین شرایطی یک وکیل انحلال شرکت سهامی می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بدون کوچک‌ترین مشکلی این روال را طی کرده و به نتیجه برسید.

وکیلی که شما برای انحلال شرکت‌های خود انتخاب می‌کنید باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد که از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به میزان تجربه و دانش تخصصی او در حوزه مسائل حقوقی و قانون تجارت، نحوه پیگیری مسائل مختلفی که ممکن است در طول این روند به وجود بیاید، قابل‌اعتماد بودن و مواردی ازاین‌دست اشاره کرد.

موسسه حقوقی ما یکی از بهترین موسسات حقوقی است که امروزه وکلایی با بالاترین سطح کیفیت خدمات را با مناسب‌ترین هزینه ممکن به شما ارائه می‌دهد و شرایطی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید انحلال شرکت‌های خود را به نحو احسنت انجام داده و به نتیجه برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان