لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
اثبات رابطه نامشروع

چگونگی اثبات رابطه نامشروع

چگونگی اثبات رابطه نامشروع

اثبات رابطه نامشروع

فهرست مطالب

امروزه بسیاری از دعاوی حقوقی بین زوجین، مربوط به روابط نامشروع است. راه‌های مختلفی برای اثبات روابط نامشروع وجود دارد. در اکثر مواقع افراد جهت اثبات این نوع روابط در دادگاه باید مدارک متعددی را تهیه ‌کنند. اثبات رابطه نامشروع در پرونده‌های طلاق اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه درباره روش‌های اثبات روابط نامشروع بیشتر توضیح خواهیم داد. یک وکیل خانواده خبره به خوبی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

گاهی اوقات افراد برای اثبات روابط نامشروع از پیام‌های ارسال‌شده توسط همسر خود استفاده می‌کنند. از میان سایر روش‌ها برای اثبات این نوع روابط در دادگاه می‌توان به جمع‌آوری عکس یا فیلم از رابطه نامشروع اشاره کرد. ارائه شهادت‌نامه از رابطه نامشروع توسط دو شاهد مرد نیز یکی دیگر از راه‌ها برای اثبات این نوع روابط است. گاهی اوقات فرد شاکی برای اثبات این موضوع در دادگاه از سمت یک وکیل حقوقی متخصص در این زمینه راهنمایی دریافت می‌کند.

داشتن مدارک محکم پیش از اقدام برای ثبت شکایت اهمیت بسیار زیادی دارد

شرایط کلی اثبات روابط نامشروع

در صورتی که یکی از زوجین خواهان اثبات رابطه نامشروع همسر خود باشد باید در ابتدا یک شکایت رسمی در دادسرا ثبت کند. داشتن مدارک محکم پیش از اقدام برای ثبت شکایت اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع عدم وجود مدارک کافی برای اثبات رابطه غیر شرعی می‌تواند به شکست پرونده شکایت از همسر منجر شود. وکلا و مشاوران حقوقی تجربه بسیار زیادی در زمینه نحوه اثبات این نوع روابط در جلسات دادگاه دارند.

معمولاً پس از تنظیم شکایت‌نامه برای تشکیل جلسه دادگاه یک تاریخ تعیین می‌شود. دو طرف دعاوی حقوقی موظف هستند تا تاریخ تعیین شده تمامی مدارک موردنیاز برای ارائه به دادگاه را جمع‌آوری کنند. درصورتی‌که شاکی برای اثبات ادعای خود شاهد عینی دارد، آن فرد باید در جلسه دادگاه برای ارائه شهادت حضور داشته باشد.

پس از تشکیل اولین جلسه، در صورت نیاز به زمان بیشتر برای تصمیم‌گیری درباره پرونده یک تاریخ برای جلسه دوم دادگاه توسط قاضی تعیین می‌شود. در برخی از مواقع پس از تشکیل جلسه اول دادگاه، متهم به داشتن رابطه نامشروع اقرار می‌کند. با اقرار به جرم دیگر نیازی به تشکیل جلسات بعدی برای بررسی بیشتر پرونده اثبات رابطه نامشروع نخواهد بود.

چگونگی اثبات روابط نامشروع از طریق ارائه پیام‌های متنی و صوتی

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم یکی از روش‌های اثبات روابط نامشروع ارائه تصویر یا پرینت از پیام‌های ارسالی و دریافتی متهم است. برای گرفتن پرینت از پیام‌ها باید مخابرات مراجعه کرد. دادگاه پیش از تصمیم‌گیری نهایی تمامی مدارک و پیام‌های ارسالی و دریافتی متهم را به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد. وکیل یا مشاور حقوقی نیز می‌تواند در زمینه ارائه راهکارهایی برای جمع‌آوری و تهیه عکس و پرینت از پیام‌ها جهت اثبات رابطه نامشروع به شاکی کمک کند.

امکان تهیه یک نسخه از پیام‌های صوتی ارسال‌شده توسط متهم برای اثبات روابط نامشروع وجود دارد. فرایند تأیید اعتبار عکس و پرینت تهیه شده از پیام‌های متهم توسط دادگاه ممکن است چند روز طول بکشد. در چنین شرایطی افراد برای اطلاع از تصمیم نهایی قاضی در خصوص پرونده اثبات رابطه غیرشرعی باید مدتی صبر کنند.

مجازات تعیین‌شده برای روابط نامشروع باتوجه‌به شرایط هر پرونده حقوقی متغیر است. گاهی اوقات دادگاه پس از اثبات وجود رابطه خارج از ازدواج متهم را به چند ماه حبس محکوم می‌کند. به‌طورکلی مجازات افرادی که رابطه نامشروع داشته‌اند در اکثر مواقع جریمه نقدی به همراه چندین ضربه شلاق است.

یکی از روش‌های اثبات روابط نامشروع ارائه تصویر یا پرینت از پیام‌های ارسالی و دریافتی متهم است

شرایط اثبات روابط نامشروع با تهیه عکس و فیلم از رابطه

بسیاری از افراد برای اثبات روابط نامشروع نسبت به تهیه عکس یا فیلم از رابطه اقدام می‌کنند. در نظر داشته باشید ارائه عکس یا فیلم مدرک نسبتاً محکمی برای اثبات ادعاهای شاکی است. پیش از بررسی عکس و فیلم ارائه‌شده توسط شاکی باید صحت و اعتبار عکس و فیلم ارائه شده مورد تأیید قرار بگیرد. یک گروه تخصصی در دادسرا وظیفه تأیید اعتبار عکس و فیلم ارائه‌شده برای اثبات رابطه نامشروع را بر عهده دارند.

هویت متهم باید در تمامی عکس‌ها و فیلم‌های ارائه‌شده برای پیگیری پرونده تأیید شود. درصورتی‌که امکان تأیید هویت متهم در عکس‌ها و فیلم‌های ارائه ‌شده وجود نداشته باشد، نمی‌توان از آنها به‌عنوان مدرک برای تصمیم‌گیری درباره پرونده استفاده کرد. عکس‌های ارائه شده از متهم برای اثبات داشتن رابطه خارج از ازدواج بهتر است در اماکن عمومی تهیه شده باشند.

تنها حدود یک‌پنجم از پرونده‌های حقوقی در زمینه اثبات رابطه نامشروع از عکس به‌عنوان مدرک برای اثبات ادعاهای خود استفاده می‌کنند. دشواری تهیه عکس یکی از دلایل اصلی این موضوع به‌حساب می‌آید. در واقع تهیه عکس از پیام‌های متنی و صوتی متهم به طور قابل‌توجهی آسان‌تر از تهیه عکس و فیلم برای اثبات رابطه خارج از ازدواج است. 

اثبات روابط نامشروع توسط شاهدان عینی

در برخی از مواقع افراد برای اثبات ادعاهای خود در زمینه ارتباط نامشروع از استشهادیه شاهدان عینی استفاده می‌کنند. برای اثبات رابطه نامشروع با کمک شاهدان عینی، شاکی باید حداقل دو مرد برای ارائه شهادت‌نامه به دادگاه بیاورد. شایان‌ذکر است حضور شاهدان در جلسه دادگاه الزامی به‌حساب می‌آید. قاضی معمولاً در حین تصمیم‌گیری برای حکم نهایی از شاهدان سؤالاتی در زمینه مشاهداتشان می‌پرسد. ثبت شهادت‌نامه به‌صورت کتبی توسط شاهدان الزامی است.

شاهدان باید به طور کامل از نظر روانی سالم باشند. ارائه شهادت دروغین می‌تواند منجر به مجازاتی مانند دو ماه حبس یا نود ضربه شلاق شود. در بسیاری از مواقع افراد برای اثبات ادعاهای خود تنها یک شاهد دارند. در چنین شرایطی باید علاوه بر شاهد، مدارک دیگری مانند عکس و فیلم از رابطه یا پرینت پیام‌های ارسالی توسط متهم را نیز به دادگاه ارائه دهید.

درصورتی‌که به تشکیل جلسات بیشتر در دادگاه جهت پیگیری پرونده نیاز باشد، الزامی برای حضور شاهدان در جلسات بعدی وجود نخواهد داشت. سوابق کیفری شاهدان پیش از حضور در دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. ارائه مدارک متعدد می‌تواند به تسریع فرایند پیگیری پرونده حقوقی کمک بسیار زیادی کند. در واقع احتمال اثبات ادعای شاکی توسط قاضی در صورت ارائه دو یا چند مدرک بسیار بیشتر است.

در برخی از مواقع افراد برای اثبات ادعاهای خود در زمینه ارتباط نامشروع از استشهادیه شاهدان عینی استفاده می‌کنند

دریافت مشاوره حقوقی پیش از اقدام برای اثبات روابط نامشروع

به‌طورکلی اثبات رابطه نامشروع فرایند حقوقی نسبتاً پیچیده‌ای دارد. ازاین‌جهت بسیاری از افراد برای اثبات ادعاهای خود در این زمینه از متخصصان حقوقی و وکلا کمک می‌گیرند. با دریافت مشاوره حقوقی می‌توانید مدارک برای اثبات اتهامات خود را در زمان کوتاه‌تری جمع‌آوری کنید. وکلای حقوقی می‌توانند در زمینه تنظیم شکایت‌نامه نیز به افراد کمک کنند. در صورت تمایل می‌توان نسبت به تنظیم وکالت‌نامه با یک وکیل برای پیگیری امور حقوقی پرونده اقدام کرد.

وکلا می‌توانند به‌جای شاکی در جلسات دادگاه حاضر شوند. تنظیم وکالت‌نامه رسمی پیش از شروع به کار وکلا برای پیگیری پرونده حقوقی الزامی به‌حساب می‌آید. گاهی اوقات باید از تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته اماکن عمومی برای اثبات ادعاهای متهم استفاده کرد. در چنین شرایطی وکلا می‌توانند با تنظیم یک دادخواست حقوقی نسبت به دریافت تصاویر و فیلم‌های ضبط‌شده توسط دوربین‌های مداربسته اقدام کنند.

بسیاری از وکلا به‌صورت تخصصی در زمینه دعاوی خانوادگی و اثبات رابطه نامشروع فعالیت می‌کنند. وکلای متخصص در این زمینه می‌توانند برای موکلان خود یک تقاضانامه برای دریافت پرینت پیامک‌ها از مخابرات تنظیم کنند. با این کار بدون نیاز به تهیه تصویر از مکالمات متنی می‌توان ادعاهای خود در زمینه وجود رابطه غیرشرعی را اثبات کرد.   

وکلا می‌توانند به‌جای شاکی در جلسات دادگاه حاضر شوند

درخواست تجدیدنظر برای اثبات روابط نامشروع و تأثیرات اثبات وجود روابط خارج از ازدواج

در برخی از مواقع دادگاه به دلیل عدم وجود شواهد کافی ادعای شاکی در زمینه وجود ارتباطات خارج از ازدواج را رد می‌کند. در چنین شرایطی شاکی تا یک ماه برای ثبت درخواست تجدیدنظر فرصت دارد. جمع‌آوری مدارک و شواهد بیشتر می‌تواند در بالابردن احتمال موافقت دادگاه با درخواست تجدیدنظر مؤثر باشد. در بسیاری از مواقع افراد برای تنظیم درخواست تجدیدنظر در زمینه اثبات رابطه نامشروع از مشاوران حقوقی کمک می‌گیرند.

پیش از ثبت درخواست تجدیدنظر باید دلایل قاضی برای رد ادعای وجود رابطه خارج از ازدواج را بررسی کرد. درصورتی‌که زوجین پس از اثبات رابطه نامشروع از یکدیگر طلاق بگیرند، احتمال سلب حق حضانت فرزندان از مجرم وجود خواهد داشت. وجود رابطه نامشروع در وضعیت مهریه و نفقه تأثیری نمی‌گذارید. در واقع حتی زنانی که برای داشتن رابطه نامشروع مجرم شناخته می‌شوند، برای دریافت مهریه و نفقه واجد شرایط هستند.

از میان مجازات تعیین شده برای داشتن رابطه نامشروع می‌توان به هفتاد تا صد ضربه شلاق و تا چند ماه حبس اشاره کرد. مجارت تعیین‌شده برای زن و مرد در صورت داشتن رابطه نامشروع متفاوت است. در پرونده‌های طلاق نیز می‌توان با اثبات وجود رابطه نامشروع، مراحل حقوقی پرونده را بسیار سریع‌تر طی کرد. شایان‌ذکر است بسیاری از زنان با اثبات رابطه غیرشرعی همسرشان می‌توانند حق طلاق بگیرند.

وجود رابطه نامشروع در وضعیت مهریه و نفقه تأثیری نمی‌گذارید

نتیجهگیری

برای اثبات رابطه خارج از ازدواج باید مدارک محکمی به دادگاه ارائه کرد. از میان مدارک قابل‌ارائه برای اثبات وجود رابطه غیرشرعی می‌توان به پیام‌های متنی و صوتی، عکس و فیلم و شهادت‌نامه اشاره کرد. در صورت تمایل به اثبات روابط نامشروع با استفاده از شهادت‌نامه باید حداقل دو شاهد مرد در جلسه دادگاه برای ارائه استشهادیه حضور پیدا کنند.

بسیاری از افراد برای اثبات ادعاهای خود مبنی بر وجود رابطه نامشروع از وکلا و مشاوران حقوقی کمک می‌گیرند. این افراد به دلیل تجربه زیاد می‌توانند پرونده حقوقی را در زمان سریع‌تری پیگیری کنند. در صورت تمایل به اثبات رابطه نامشروع با استفاده از عکس و فیلم باید هویت افراد حاضر در تصاویر توسط دادگاه تأیید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان