لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 10 دقیقه
هر انچه که باید درباره افترا بدانید

هرآنچه که باید درباره افتراء بدانید

هرآنچه که باید درباره افتراء بدانید

هر انچه که باید درباره افترا بدانید

فهرست مطالب

افتراء امروزه یکی از اصطلاحات حقوقی است که احتمالا تمام افراد آن را شنیده و دانش ابتدایی درباره آن دارند. بااین‌حال اکثر افراد نمی‌دانند که دقیقا این جرم چیست و درصورتی‌که آن را مرتکب شوند که مجازات‌هایی را برای آنها به همراه خواهد داشت. عدم آشنایی با قوانین و مشکلات حقوقی که در خصوص این جرم وجود دارد باعث به‌وجودآمدن چالش‌های زیادی برای اکثر افراد می‌شود. به همین علت نیز ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این جرم و ابعاد مختلف آن صحبت کنیم و مراحل استفاده از یک وکیل کیفری را نیز در خصوص آن بررسی کنیم. .

یک نکته کلیدی و بسیار مهم در خصوص این جرم و انواع آن از جمله هتک حرکت این است که مواد مختلفی از قانون مجازات اسلامی به آن پرداخته و همین عامل نیز باعث به‌وجودآمدن پیچیدگی‌های قانونی در خصوص این جرم شده است؛ بنابراین اگر شما قصد داشته باشید این جرم را اثبات کنید یا این‌که اگر کسی از شما شکایت کرده و قصد دارید از خود در دادگاه دفاع کنید درهرصورت نیازمند یک وکیل خوب و باتجربه خواهید بود. بااین‌حال آشنایی با کلیات این جرم برای خودتان نیز می‌تواند مفید واقع شود.

پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علیه شما شکایتی در زمینه‌های مختلف از جمله توهین به شما یا افتراء صورت‌گرفته، قصد دارید علیه کسی در خصوص این موضوع شکایت کنید یا این‌که قصد دارید تنها اطلاعات خود را درباره این جرم افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید. مطالعه این مطلب می‌تواند تمام اطلاعات موردنیاز شما درباره این جرم و انواع آن و همین‌طور روش‌های اثبات آن را در اختیارتان قرار دهد.

آشنایی با افتراء و شرایط کلی آن

افتراء و شرایط آن

پیش از آنکه بخواهیم در خصوص این جرم و مجازات‌های آن صحبت کرده و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم اجازه دهید تا کمی بیشتر درباره خود افتراء صحبت کنیم و شما را بیشتر با شرایط کلی آن آشنا کنیم تا آماده ورود به مباحث تخصصی‌تر در این زمینه شوید. به‌طورکلی این زمانی که شخصی جرمی را مرتکب شده و آن را به شخص دیگری منتسب می‌کند یا این‌که عناوینی را به دیگران انتساب می‌دهد به‌اصطلاح گفته می‌شود که به دیگران افتراء زده است.
نکته مهمی که در خصوص این جرم و البته جرم توهین باید به آن دقت داشته باشید این است که در این شرایط معمولا شخصی که یک جرم یا عنوان را به کس دیگری منتسب کرده است نمی‌تواند در دادگاه این موضوع را به اثبات برساند. این مسئله یکی از مهم‌ترین شروطی است که در خصوص پرونده‌های حقوقی با این موضوع باید به آن دقت و توجه کافی داشته باشید. منتسب کردن جرم یا عنوان به دیگران نیز ممکن است با روش‌های مختلفی صورت گیرد که به این موضوع نیز باید دقت و توجه داشته باشید.
به‌عنوان‌مثال شخص ممکن است به‌صورت شفاهی، با استفاده از یک نوشته یا با هر نوع رفتار دیگری این جرم یا عنوان را به اشخاص دیگر انتساب دهد یا این‌که اقدام به هتک حرمت او کند. زمانی که چنین اتفاقی می‌افتد وضعیت به طور کامل توسط بازپرس پرونده و دادگاه بررسی شده و سپس حکم نهایی دراین‌خصوص صادر می‌شود.

ارکان مختلف افتراء به‌صورت قانونی شامل چه مواردی است؟

ارکان مختلف این جرم

برای این‌که هر شخصی بتواند اطلاعات کاملی را در خصوص این جرم یا هر جرم دیگری به دست بیاورد باید به طور کامل با ارکان حقوقی آن آشنا شده و اطلاعاتی را درباره هریک از این ارکان به دست بیاورد. این مسئله در خصوص جرم افتراء نیز صدق می‌کند و بهتر است که با ارکان این جرم به شکل بهتری آشنا شوید. در بخش قبلی درباره تعریف این جرم صحبت کردیم که یکی از مهم‌ترین ارکان حقوقی و قانونی آن به شمار می‌آید. حال در این بخش به بررسی دو مورد دیگر از ارکان آن می‌پردازیم.
رکن اول مربوط به شرایط تحقق است. در این جرم اولا شخصی که یک جرم یا عنوان را به شخص دیگری منتسب می‌کند به‌هیچ‌وجه نباید بتواند در دادگاه این موضوع را اثبات کند و ثانیا باید کاملا صریح این انتساب را انجام داده باشد تا شرایط اولیه تحقق این جرم رخ دهد. علاوه بر این شخص باید عالمانه و همین‌طور عامدانه این انتساب را انجام دهد تا بتوان گفت که جرم افتراء را مرتکب شده است.
یکی از انواع این نوع جرم افتراء عملی است که امروزه بسیار رایج شده است. در این نوع جرم شخصی یک وسیله یا شی را داخل ماشین، منزل، مغازه یا هر جای دیگری که متعلق به شخص دیگری است قرار می‌دهد و از این طریق او را مجرم نشان می‌دهد. این نوع جرم نیز دارای مجازات‌های مخصوصی است که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

نکات مهمی که باید درباره مجازات افتراء بدانید

آشنایی با مجازات افتراء

در قانون مجازات اسلامی و در ماده 697 به طور مفصل درباره مجازات افتراء صحبت شده و اطلاعاتی در خصوص آن به شما ارائه شده است. درصورتی‌که نوع جرمی که شخص مرتکب شده به‌صورت قولی بوده و عملی نباشد مجازات او شامل جریمه نقدی خواهد بود که بین 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال خواهد بود. البته در خصوص این نوع جریمه یک استثنا وجود دارد و آن این است که عنوانی که شخص منتسب کرده است ارتباطی با زنا و لواط نداشته باشد. در غیر این صورت حکم تغییر پیدا خواهد کرد.

نکته مهم دیگری که باید در خصوص این جرم بدانید این است که اگر عنوانی که شخص منتسب کرده است ارتباطی با زنا و لواط داشته باشد تا هشتاد ضربه شلاق به‌عنوان مجازات برای او در نظر گرفته می‌شود که این موضوع کاملا به نظر قاضی پرونده و رای خود در خصوص این پرونده بستگی خواهد داشت. درصورتی‌که جرم افتراء به‌صورت عملی رخ‌داده باشد قوانینی که در این زمینه وجود دارند کمی سخت‌گیرانه‌تر خواهند بود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مجازات این جرم بین 3 ماه تا 1.5 سال حبس به همراه خواهد داشت که مدت‌زمان زیاد و مجازات سنگینی به شمار می‌آید. فراموش نکنید که این جرائم جز جرائم درجه 6 به شمار می‌آیند و به همین علت نیز مجازات آنها کمی سنگین خواهد بود.

آیا قوانینی در خصوص افتراء از طریق شبکه‌های اجتماعی و گوشی‌های موبایل وجود دارد؟

افتراء از طریق شبکه‌های اجتماعی

این موضوع یکی دیگر از مسائلی است که پیرامون قانون افتراء وجود داشته و افراد زیادی را درگیر خودکرده است. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله قوانینی پیرامون این موضوع نیز وضع شده‌اند که در قانون جرائم رایانه‌ای به آن پرداخته شده است. بر اساس این قانون و به‌خصوص ماده 18 آن که مربوط به افتراء از طریق شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌های کامپیوتری است اگر شخصی قصد تشویش اذهان عمومی را از طریق این شبکه‌ها داشته باشد مجازات خواهد شد.

نکته‌ای که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که این جرم حتما باید به‌صورت کاملا صریح رخ‌داده باشد و با هدف آسیب مالی یا معنوی به شخصی صورت بگیرد تا شخص به‌عنوان مجرم شناخته شود. مجازاتی که معمولا برای چنین جرمی در نظر گرفته می‌شود بین 91 روز تا 2 سال حبس خواهد بود. علاوه بر این ممکن است جریمه نقدی نیز برای شخص مجرم به همراه داشته باشد که این جریمه نقدی نیز بین 5 تا 40 میلیون ریال خواهد بود.

دقت داشته باشید که پرونده‌هایی که در آنها افتراء در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد معمولا پرونده‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که برای حل‌کردن و پیگیری آنها شما نیازمند وکلایی باتجربه در این زمینه خواهید بود. به همین علت نیز بهتر است وکلایی را برای پیگیری این پرونده‌ها انتخاب کنید که در زمینه شبکه‌های اجتماعی نیز دارای تخصص و تجربه خوبی باشند.

چگونه می‌توانیم اقدام به اثبات جرم افتراء کنیم؟

اثبات جرم افتراء

زمانی که شخصی مورد افتراء قرار گرفته و قصد دارد از شخص دیگری در این زمینه شکایت کند باید مراحل را به‌صورت گام‌به‌گام طی کند تا مشکلی در این زمینه برای او به وجود نیاید. در اولین گام چنین شخصی باید یک وکیل را برای خود استخدام کند که در خصوص این مرحله در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در گام دوم شخص باید اقدام به تنظیم شکایت‌نامه خود با کمک وکیلش کند. رعایت‌کردن اصول و استانداردها در تنظیم این شکایت‌نامه از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس از این‌که شما موفق شدید شکایت‌نامه خود را به‌خوبی تنظیم کنید باید آن را در اختیار دادگاه و دادسرای مربوطه قرار دهید. در ادامه روند رسیدگی به پرونده شما آغاز شده و شما باید اثبات کنید که شخصی که از او شکایت کرده‌اید به شما افتراء زده و چنین جرمی را مرتکب شده است. اولین مدرکی که برای این موضوع وجود دارد اقرار متهم نزد قاضی است. دلیل دومی که برای اثبات این جرم وجود دارد شهادت دادن دو شاهد در این زمینه است.

دقت داشته باشید که این شاهدان باید حتما شهادت دهند که نسبت دادن به‌عنوان یا جرم را توسط شخص متهم شنیده‌اند. علاوه بر این موارد و اسناد دیگری که وجود دارند نیز می‌توانند به میزان زیادی به قاضی پرونده کمک کنند تا با علم بیشتری وضعیت پرونده را بررسی کرده و حکم را صادر کند. از جمله این اسناد و مدارک می‌توان به متن پیامک، اظهارات ضابطین یک پرونده و … اشاره کرد که همگی از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند.

اعاده حیثیت از جرم افتراء

اعاده حیثیت از جرم افتراء

در بخش قبلی درباره این موضوع صحبت کردیم که اگر شخصی افترایی به شما زده چگونه می‌توانید اقدام به شکایت از او کرده و پرونده خود را پیگیری کنید. حال ممکن است افترایی که به شخص زده شده است باعث آسیب رسیدن از جهات مادی و معنوی به او شده باشد. در چنین شرایطی قانون به فرد کمک می‌کند تا بتواند به شکل بهتری از حقوق خود دفاع کرده و به‌اصطلاح اقدام به اعاده حیثیت کند. این اعاده حیثیت در واقع جدای از مجازاتی است که دادگاه برای شخص مجرم در نظر می‌گیرد.

پس حتما در زمان برخورد با پرونده‌های حقوقی مرتبط با افتراء به این نکته کلیدی و بسیار مهم نیز دقت داشته باشید. به‌عنوان‌مثال امروزه ممکن است اگر شخص اقدام به اعاده حیثیت کند بتواند برای مجرم مجازاتی مانند دو ماه تا دو سال حبس را به همراه داشته باشد. البته این‌که دقیقا میزان مجازات او چقدر خواهد بود کاملا به نظر دادگاه بستگی خواهد داشت. از طرف دیگر مجازاتی مانند حداکثر 74 ضربه شلاق نیز برای چنین شرایطی در نظر گرفته شده است که باز هم این موضوع به نظر قاضی پرونده بستگی دارد.

سختی و پیچیدگی این پرونده‌ها تا به اینجای کار احتمالا به شما هم نشان داده است که برای حل این پرونده‌ها شدیدا نیازمند یک وکیل خوب و حرفه‌ای هستید که بتواند در کل این مسیر به شما کمک کند.

هرآنچه که باید درباره وکیل افتراء بدانید

وکیل جرم افتراء

بدون شک افراد عادی نمی‌توانند پیگیری‌های لازم را در خصوص پرونده‌های حقوقی مرتبط با افتراء انجام دهند یا این‌که این کار را به‌سختی و با مشکلات بسیار زیادی انجام خواهند داد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای این موضوع وجود دارد این است که شما با قوانینی که در این حوزه وجود دارند آشنایی کاملی ندارید و همین عامل نیز باعث می‌شود تا نتوانید پیگیری‌های لازم را به نحو احسنت انجام دهید. در چنین شرایطی معمولا کمک‌گرفتن از یک وکیل افتراء می‌‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند.

این وکلا معمولا دارای تخصص زیادی در زمینه پرونده‌های حقوقی مرتبط با این موضوع هستند و تجربه آنها نیز نسبت به سایر وکلا در این زمینه بیشتر است. همین عامل نیز باعث می‌شود تا بتوانند بهترین عملکرد را در پیگیری پرونده‌های حقوقی شما از خود نشان دهند. زمانی که قصد انتخاب چنین وکلایی را دارید باید معیارهای مختلفی از جمله میزان تجربه وکیلی که انتخاب کرده‌اید، میزان تخصص او، میزان موفقیت او در پرونده‌های مشابهی که پیش‌ازاین داشته است و … را بررسی کنید.

با بررسی این موارد می‌توانید از میان گزینه‌های موجود بهترین وکیل را برای خود انتخاب کنید. در چنین شرایطی استفاده از خدمات یک موسسه حقوقی معتبر نیز می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند. این موسسات معمولا بهترین وکلا را با مناسب‌ترین هزینه ممکن به شما ارائه می‌دهند و همین عامل نیز باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما خواهد شد. در ادامه بیشتر در خصوص این موسسات حقوقی و بهترین موسسه‌ای که در حال حاضر در این زمینه فعالیت دارد صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با موسسه حقوقی رامان و خدمات آن

موسسه حقوقی رامان

در بخش قبلی بیان کردیم که کمک‌گرفتن از یک موسسه حقوقی معتبر در زمینه پرونده‌های حقوقی مربوط به افتراء می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین این مزایا این است که وضعیت پرونده شما توسط چندین وکیل باتجربه و بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد و بهترین استراتژی‌ها برای دفاع از حق‌وحقوق شما اتخاذ می‌شود. یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای این کار پیش روی شما قرار دارد موسسه حقوقی رامان است که در حال حاضر خدمات متنوعی را به شما ارائه می‌دهد.

خدمات مشاوره این موسسه حقوقی یکی از بهترین خدمات آن به شمار می‌آید. گاهی اوقات در طول یک پرونده حقوقی شما ممکن است سوالات زیادی در ذهن داشته باشید و با شرایط اثبات یا دفاع از حقوق خود در یک پرونده مربوط به افتراء آشنایی چندانی نداشته باشید. در این حالت شما می‌توانید از خدمات کاملا آنلاین این مجموعه استفاده کنید که با کمترین هزینه ممکن و بالاترین کیفیت به شما ارائه می‌شود و به شما کمک می‌کند تا به اطلاعات موردنیاز خود دست پیدا کنید.

استفاده از خدمات این موسسه حقوقی از نظر اقتصادی نیز برای شما کاملا به صرفه خواهد بود؛ چراکه نسبت به کیفیت خدماتی که به شما ارائه می‌شود هزینه این خدمات بسیار مناسب است و همین عامل نیز باعث می‌شود تا شما بتوانید به میزان زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. پس اگر شما هم درگیر پرونده‌های مرتبط با این جرم شده‌اید و به دنبال یک موسسه حقوقی معتبر هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما موسسه حقوقی رامان را برای پرونده خود انتخاب کنید. فراموش نکنید که خدمات این موسسه حقوقی در زمینه توهین و انواع هتک حرمت نیز به شما ارائه می‌شود.

نتیجه‌گیری

افتراء یکی از جرم‌هایی است که در کنار توهین و البته هتک حرمت می‌تواند مجازات‌های سنگینی را برای افراد به همراه داشته باشد. زمانی که شخصی به شکل‌های مختلف یک جرم یا عنوان را به شخصی دیگری نسبت می‌دهد و نمی‌تواند این موضوع را در دادگاه اثبات کند در واقع به او افتراء زده است و همین عامل نیز باعث می‌شود تا به‌عنوان مجرم شناخته شود. در چنین شرایطی شخصی که جرم به او نسبت‌داده‌شده است می‌تواند شکایتی را تنظیم کرده و اعاده حیثیت کند.

برای اثبات این ادعا شما می‌توانید از مدارک مختلفی استفاده کنید که از جمله آنها می‌توان به دو شاهدی که این موضوع را از خود شخص نسبت دهنده جرم شنیده‌اند اشاره کرد. فراموش نکنید که این جرم دارای مجازات‌های سنگینی شامل حبس بین چند ماه تا حتی چند سال، جریمه نقدی و شلاق است که نوع حکمی که صادر می‌شود کاملا به قاضی دادگاه و پرونده بستگی دارد.

زمانی که شما قصد دارید چنین پرونده‌های حقوقی را پیگیری کنید باید حتما اطلاعات کاملی درباره قوانین و مسائل حقوقی پیرامون این موضوع داشته باشید. به همین علت نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات یک موسسه حقوقی معتبر در این زمینه کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید از خدمات موسسه حقوقی رامان استفاده کنید. برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات ارائه شده توسط این موسسه حقوق می‌توانید از سایر بخش‌های سایت ما نیز دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان