لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
شرایط تحصیل در ترکیه و وظایف وکیل مهاجرت تحصیلی

شرایط تحصیل در ترکیه و وظایف وکیل مهاجرت تحصیلی

شرایط تحصیل در ترکیه و وظایف وکیل مهاجرت تحصیلی

شرایط تحصیل در ترکیه و وظایف وکیل مهاجرت تحصیلی

فهرست مطالب

معمولاً کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند از شرایط تحصیل در ترکیه می‌پرسند. افراد باهوش معمولاً سعی می‌کنند همیشه قبل از انجام هر کاری اطلاعات کافی دررابطه‌با آن را به دست بیاورند. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارند به یک شهر سفر کنند نه‌تنها درباره شهر مقصد تحقیق می‌کنند؛ بلکه دررابطه‌با نحوه سفر کردن نیز اطلاعاتی را به دست می‌آورند.

اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید و می‌خواهید اطلاعات کافی در این حوزه را به دست بیاورید به شما تبریک می‌گوییم؛ شما جزء همین دسته از افراد هستید. در این مقاله سعی داریم به‌طورکلی به شرایط اصلی ترکیه برای تحصیل بپردازیم؛ و وظایف یک وکیل مهاجرت تحصیلی را بدانیم پس با ما همراه باشید.

تحصیل در ترکیه چه مزایایی را به دنبال دارد؟

معمولاً کسانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند از مزایای آن مطلع هستند؛ اما شاید شما به عنوان یک مهاجر از برخی مزایایی که در ادامه گفته می‌شود، اطلاع کافی را نداشته باشید؛ ازاین‌رو در ادامه به مزایایی می‌پردازیم که شاید کمتر کسانی آن‌ها را بداند. این مزایا عبارت‌اند از:

شرایط تحصیل در ترکیه برای آینده ای روشن
به‌دست‌آوردن آینده روشن با مهاجرت به ترکیه

بسیار مقرون‌به‌صرفه است

اولین مزیتی که شاید کمتر کسی دررابطه‌با آن بداند این است که تحصیل در ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از تحصیل در ایران است. دولت ترکیه تخفیف‌های مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. این تخفیف‌ها شامل هزینه اسکان، حمل‌ونقل و تغذیه است. البته تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و یا دولتی ترکیه در این هزینه‌ها تأثیرگذار است.

به‌طورکلی نمی‌توان یک قیمت واحد را برای یک دانشجو در ترکیه تعیین کرد؛ ولی درصورتی‌که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه باشید باید به طور میانگین مبلغ 700 دلار هزینه کنید. البته ممکن است تحصیل برایتان ارزان‌تر و یا گران‌تر هم تمام شود. به‌عنوان‌مثال ممکن است هزینه‌های تحصیل شما برابر با 500 دلار باشد و یا مجبور شوید که 1500 دلار هزینه کنید.

این در حالی است که یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه باید حدود 20000 دلار هزینه کند تا بتواند مدرک خود را بگیرد. معمولاً دانشجویان ایرانی تلاش می‌کنند در دانشگاه‌های دولتی ترکیه پذیرفته شوند تا کمترین هزینه ممکن را داشته باشند.

فرهنگ ترکیه بسیار به مردم ایران نزدیک است

ترکیه کشوری زیبا و توریستی بوده که فرهنگ و آداب‌ورسوم آن بسیار به مردم ایران نزدیک است. حتی بسیاری از غذاهای مردم ایران و ترکیه مشترک است که یک موقعیت عالی را برای ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند، به وجود آورده است. تاریخ کهن و منحصربه‌فرد ترکیه و البته مناظر زیبای آن باعث شده‌اند بسیاری به این کشور مهاجرت کنند.

مدرک دانشگاه‌های ترکیه در دانشگاه‌های ایران تأیید شده است

مدرک دانشگاه‌های ترکیه به‌طورکلی در ایران تأیید شده است و نگرانی از این بابت نخواهید داشت. همچنین شما می‌توانید بدون کنکور در اکثر دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید. اکثر دانشجویان ایرانی به همین دلیل دانشگاه‌های ترکیه را انتخاب می‌کنند.

ترکیه یکی از زیباترین کشورهای جهان برای شرایط تحصیل در ترکیه
ترکیه یکی از زیباترین کشورهای جهان

ترکیه رتبه علمی مناسبی در دنیا دارد

در ترکیه دانشگاه‌هایی وجود دارند که توانسته‌اند نام خود را در بین 50 دانشگاه برتر به ثبت برسانند. همچنین کیفیت آموزشی آن‌ها نیز قابل‌قبول است. تعداد دانشگاه‌های کشور ترکیه به 200 عدد می‌رسند و هر یک از آن‌ها از دانشجویان بین‌المللی نهایت استقبال را به عمل می‌آورند. همچنین می‌توانیم این‌طور بیان کنیم در تمام شهرهای ترکیه حداقل یک دانشگاه قرار دارد.

مراحل اصلی اپلای به دانشگاه‌های ترکیه

تا این بخش از مقاله شرایط تحصیل در ترکیه، به‌طورکلی به مزایای تحصیل در این کشور پرداخته شد. اپلای کردن به کشور ترکیه مراحل مربوط به خود را دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود. این مراحل عبارت‌اند از:

شرایط تحصیل در ترکیه با بهترین دانشگاه های ترکیه
ترکیه دارای بهترین دانشگاه‌های منطقه است

انتخاب مقطع تحصیلی و زبان تحصیل

در قدم اول باید دانشگاه مدنظر خودتان را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید به زبان‌های مختلف در کشور ترکیه مانند زبان انگلیسی تحصیل کنید. این موضوع درصورتی‌که ترکی بلد نیستید تا حد فوق‌العاده زیادی به شما کمک می‌کند. بسیاری از افراد با تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه قصد دارند به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت کنند. در این صورت قطعاً نیازی نیست که به زبان ترکی مسلط باشند.

به وب‌سایت اصلی دانشگاه مقصد مراجعه کنید

به وب‌سایت دانشگاه مقصد وارد شوید و ابتدا شرایط ورود را بررسی کنید. این شرایط باتوجه‌به هر دانشگاهی متفاوت است. همچنین درصورتی‌که به بورسیه احتیاج دارید، حتماً شرایط دریافت بورسیه را نیز بررسی کرده تا به مشکل برخورد نکنید.

ترکیه کشوری زیباست که بناهای گردشگری زیادی هم دارد

مدارک درخواستی را آپلود کنید

مدارک درخواستی هر دانشگاهی می‌توانند بسیار متفاوت باشند. بعد از ورود به سایت ابتدا مدارک مربوطه را بررسی کنید. سپس مدارک خواسته شده را مرتب و به‌درستی آپلود کنید. این مدارک بسیار مهم هستند و باید حتماً درست باشند.

هزینه پردازش درخواست را پرداخت کنید

حال وقت آن است که هزینه مربوط به پردازش درخواست خودتان را آپلود کنید. این هزینه می‌تواند باتوجه‌به خصوصی و یا دولتی بودن دانشگاه مقصد بسیار متفاوت باشد. البته نگران نباشید؛ زیرا معمولاً هزینه زیادی در این مرحله دریافت نمی‌شود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه

اساساً شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف متفاوت است. اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه تحصیل کنید، شما باید از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده و یا در شرف فارغ‌التحصیلی باشید. مدارک اصلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه شامل موارد زیر هستند:

 1. پرداخت هزینه درخواست شده (این مبلغ بین 30 تا 100 دلار است)
 2. دیپلم دبیرستان
 3. نمره آزمون تافل
 4. سوابق تحصیلی
 5. فرم درخواست پذیرش
 6. مدرک قبولی در آزمون‌های ورود به دانشگاه در ترکیه
 7. قبولی در یکی از آزمون‌های خارج از مدرسه

تنها با داشتن مدارک گفته شده شما می‌توانید به دانشگاه‌های ترکیه ورود پیدا کنید.

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه

مدارسی که در ترکیه وجود دارند به سه شکل دولتی، خصوصی و بین‌المللی هستند. برای اینکه بتوانید در هرکدام از دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازید، باید در ابتدا وضعیت اقامت خودتان را مشخص کنید. اگر می‌خواهید بعد از ترکیه به کشور دیگری مهاجرت کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مدارس بین‌المللی را انتخاب کنید. شرایط تحصیل در ترکیه  برای فرزندان شما شامل موارد زیر است:

 1. فرزندان باید زیر 18 سال سن داشته باشند.
 2. فرد متقاضی باید نامه‌ای از شهرداری نزدیک محل اقامت خود تهیه کنید.
 3. آخرین سوابق تحصیلی به‌صورت کامل ارائه شود.
 4. گذرنامه باید ترجمه محضری شده باشد.
 5. اجازه اقامت داشته باشید.
شرایط تحصیل در ترکیه که کشوری آزاد و مذهبی
کشور ترکیه یک کشور مذهبی و آزاد است

شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

مقطع کارشناسی ارشد پرمتقاضی‌ترین جایگاه تحصیلی در ترکیه برای ایرانیان است. معمولاً دانشجویان ایرانی بعد از تکمیل تحصیلات کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد به سراغ دانشگاه‌های ترکیه می‌روند تا بتوانند بعد از تحصیل در یک دانشگاه بین‌المللی به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل تکمیلی شامل موارد زیر است:

 1. انگیزه‌نامه
 2. فرم درخواست پذیرش
 3. نامه معتبر از اساتید
 4. ارائه سی وی CV قدرتمند
 5. مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 6. نمره قبولی در تافل
 7. گرفتن نمره قبولی در آزمون‌های GRE , GMATE
 8. دریافت نمره قبولی در مصاحبه و امتحانات کتبی

چگونه بدون مدرک زبان در ترکیه تحصیل کنیم؟

برخی از دانشگاه‌های ترکیه مدرک زبان از شما نمی‌خواهند. همین موضوع باعث شده است بسیاری از افراد برای مهاجرت به سمت این دانشگاه‌ها بروند. دانشگاه‌هایی که در ترکیه بدون مدرک زبان شما را پذیرش می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • باشکنت
 • اوفوک
 • زعیم استانبول
 • فاتح سلطان محمت
 • بیکنت
 • مدیپول استانبول
 • آیدین استانبول
 • آتلیم
 • چانکارا
 • باهچه شهیر

مدرک تحصیلی که از این دانشگاه‌ها دریافت می‌کنید، کاملاً معتبر است و نیازی نیست نگران باشید. این دانشگاه‌ها از شما مدرک زبان درخواست نمی‌کنند. درصورتی‌که مدرک زبان در اختیار ندارید، می‌توانید از طریق این دانشگاه‌ها یک ‌قدم جلوتر بروید. در برخی از موارد که شما تنها به یک مدرک زبان برای مهاجرت احتیاج دارید، تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند فوق‌العاده مفید باشد. شما می‌توانید بعد از مهاجرت به ترکیه برای دریافت مدرک زبان مدنظر خودتان اقدام کنید.

چطور در هنگام تحصیل در ترکیه بورسیه تحصیلی دریافت کنیم؟

همان‌طور که با هم در مقاله شرایط تحصیل در ترکیه دیدیم مهاجرت و تحصیل در کشور ترکیه آن‌قدر هم کار سختی نیست. شما می‌توانید با استفاده از بورسیه تحصیلی خودتان اقدام به دریافت خوابگاه، حمایت مالی، بیمه درمانی، معافیت از شهریه و بسیاری امکانات دیگر کنید. کشور ترکیه بورس‌های تحصیلی مختلفی را ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بورس‌های تحصیلی ترکیه عبارت‌اند از:

 • توبیتاک
 • موفقیت
 • KATİP
 • پژوهشی
 • اراسموس
 • مولانا
 • تورک بورسلاری

سخن آخر

همان‌طور که می‌دانید در سال‌های اخیر مهاجرت به کشور ترکیه تا حد فوق‌العاده زیادی افزایش داشته است. مهاجرت به کشور ترکیه مزایا فوق‌العاده زیادی به دنبال دارد و می‌تواند یک آینده روشن را برایتان رقم بزند. شما می‌توانید از طریق تحصیل در ترکیه به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت کنید که به‌خودی‌خود یک مزیت بزرگ به‌حساب می‌آید.

همچنین دولت ترکیه مزایای مختلفی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که بهره‌مندی از آن‌ها می‌تواند باعث موفقیت شما در آینده شغلی‌تان شود. اگر درباره شرایط تحصیل در ترکیه سؤالی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید. راه‌های ارتباطی در سایت درج شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان