لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 8 دقیقه
تابعیت ترکیه

تابعیت ترکیه

تابعیت ترکیه

تابعیت ترکیه

فهرست مطالب

تابعیت ترکیه؛ مجوزی برای بهره‌مندی از حقوق شهروندی این کشور

کشور ترکیه که در همسایگی ایران قرار دارد و دارای تشابهات فرهنگی زیادی با ایران است. از همین رو متقاضیان زیادی ترکیه را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. بیشتر این افراد با هدف اخذ تابعیت ترکیه تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. چرا که با اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور می‌توان از تمام مزایای شهروندی ترکیه بهره‌مند شد.

روش‌های مختلفی برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری است. البته با روش‌های دیگری مانند تولد فرزند و ازدواج نیز می‌توان تابعیت این کشور را دریافت کرد. انتخاب هر روش به شرایط متقاضی و اهداف او بستگی دارد. در این مطلب به بررسی مزایای اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه و روش‌های اخذ آن می‌پردازیم.

روش‌های مختلفی برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد

اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه چه مزایایی دارد؟

ترکیه از آن دسته از کشورهایی است که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. از همین رو نسبت به بسیاری از کشورهای همسایه خود در آسیا پیشرفت زیادی داشته است. از همین رو اخذ تا‌بعیت ترکیه مزایای زیادی می‌تواند داشته باشد. باید بدانید که با اخذ تابعیت این کشور، شما پاسپورت دریافت می‌کنید. پاسپورت ترکیه در رتبه 39 قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد. در واقع با اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه شما می‌توانید به 73 کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید.

از جمله سایر مزایای تا‌بعیت ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره‌مندی از خدمات مناسب پزشکی و درمانی
 • امکان تحصیل رایگان
 • داشتن حق رای
 • امکان اخذ تابعیت دوگانه ترکیه و ایران
 • افزایش شانس مهاجرت به کشورهای برتر دنیا با داشتن تابعت و پاسپورت ترکیه

تفاوت اقامت دائم و تا‌بعیت کشور تر‌کیه

قبل از آشنایی با روش‌های اخذ تابعیت ترکیه، باید بدانید که تابعیت با اقامت این کشور کاملا متفاوت است. در واقع برای اینکه بتوانید تا‌بعیت کشور ترکیه را دریافت کنید ابتدا باید اقامت دائم این کشور را به دست آورید. به‌منظور دریافت اقامت دائم شما باید با یک روشی به ترکیه مهاجرت کرده و به مدت خاصی در این کشور اقامت موقت داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید با دریافت پیشنهاد کار از یک کارفرمای ترک، استخدام شده و چند سال اقامت کاری موقت در ترکیه داشته باشید. پس از این مدت دولت کشور ترکیه به شما اقامت دائم خواهد داد؛ اما این به معنی داشتن تابعیت نیست.

شما زمانی تابعه کشور ترکیه خواهید بود که پاسپورت این کشور را دریافت کنید

در واقع شما زمانی تابعه کشور ترکیه خواهید بود که پاسپورت این کشور را دریافت کنید. برای اخذ پاسپورت ترکیه نیز باید چند سال اقامت دائم در این کشور داشته باشید. باید اشاره کرد که در صورت داشتن اقامت موقت ترکیه شما باید هنگام پایان اعتبار آن، یا کشور ترکیه را ترک کنید و یا نسبت به تمدید اقامت موقت خود اقدام کنید. اما اگر تابعیت این کشور را داشته باشید، شهروند این کشور به شمار می‌روید و نیازی به ترک کشور یا تمدید اقامت نخواهید داشت.

چگونه می‌توان تا‌بعیت ترکیه را دریافت کرد؟

روش‌های مختلفی برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد که انتخاب هر کدام به شرایط و هدف شما از مهاجرت به ترکیه وابسته است. در واقع شما ابتدا باید به کشور ترکیه مهاجرت کرده و اقامت دائم این کشور را دریافت کتید. تنها در این صورت امکان اخذ تابعیت و پاسپورت وجود دارد. از همین رو باید بررسی کنید که کدام روش‌های مهاجرتی به اقامت دائم ترکیه منتهی می‌شود.

از جمله روش‌های مهاجرت به ترکیه برای اخذ تابعیت این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل در ترکیه
 • مهاجرت کاری
 • سرمایه‌گذاری
 • ازدواج و تولد فرزند

اخذ تابعیت ترکیه از طریق تحصیل در این کشور

به طور کلی متقاضیان ایرانی برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند؛ در واقع می‌توانند بدون ویزا به مدت سه ماه در ترکیه حضور داشته باشند. اما برای اقامت طولانی‌مدت در ترکیه و اخذ تا‌بعیت این کشور لازم است که ویزای ترکیه را دریافت کنند. باید اشاره کرد که با مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه نمی‌توانید مستقیما اقامت دائم و در نهایت تابعیت ترکیه را به دست آورید.

مهاجرت تحصیلی راه غیر مستقیم اخذ تابعیت به شمار می‌رود

در واقع مهاجرت تحصیلی راه غیر مستقیم اخذ تابعیت به شمار می‌رود. برای رسیدن به این هدف باید پس از اتمام تحصیلات خود، کار پیدا کرده و استخدام شوید. سپس ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید تا بتوانید از این طریق، اقامت دائم و تابعیت ترکیه را به دست آورید. به طور کلی می‌توان مهاجرت تحصیلی را به عنوان روشی برای اخذ تابعیت ترکیه در نظر گرفت. باید بدانید که برای تحصیل در ترکیه می‌توانید از مقاطع مدرسه شروع کنید. تحصیل در مدارس ترکیه از سن شش‌سالگی تا هجده‌سالگی در سه مقطع دبستان، متوسطه و دبیرستان انجام می‌شود. برای تحصیل در مدارس ترکیه، سالانه باید حدودا بین 4700 تا 28000 لیر معادل 250 تا 1500 دلار آمریکا هزینه کنید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی لازم است که به زبان ترکی تسلط داشته باشید؛ اما در دانشگاه‌های خصوصی می‌توانید به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید. طول دوره مقطع کارشناسی در ترکیه چهار سال است. دانشجویان این مقطع باید 240 واحد درسی را پاس کرده و حداقل نمره کلی 2 از 4 را کسب کنند.

برای ورود به دوره کارشناسی در ترکیه لازم است که دانشجویان مدرک دیپلم خود را به همراه مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند. باید اشاره کرده که این مدارک باید به همراه ریز نمرات باشند و به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه حدودا بین 1900 تا 76900 لیر (103 تا 4125 دلار آمریکا) در سال خواهد بود.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان به مدت دو سال تحصیل می‌کنند. در این مدت دو سال دانشجویان باید 120 واحد درسی را بگذرانند. برای ورود به دوره کارشناسی ارشد در ترکیه لازم است که مدرک دیپلم و لیسانس خود را به همراه ریز نمرات آن‌ها به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. همچنین لازم است که یک انگیزه‌نامه قوی بنویسید و برای دانشگاه ارسال کنید. باید اشاره کرد که به دلیل ارائه دروس به زبان انگلیسی لازم است که مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 داشته باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های ترکیه باید در سال بین 2300 تا 5000 لیر (124 تا 270 دلار آمریکا) شهریه پرداخت کنید.

دوره دکترا در ترکیه به مدت چهار سال طول خواهد کشید

دوره دکترا در دانشگاه‌های کشور ترکیه

دوره دکترا در ترکیه به مدت چهار سال طول خواهد کشید که شامل هشت ترم می‌شود. دانشجویان برای دریافت مدرک دکترا، استخدامی و در نهایت اخذ تابعیت ترکیه باید در مدت هشت ترم، 240 واحد درسی را بگذرانند. به این صورت که در هر ترم 30 واحد درسی را پاس خواهند کرد. برای تحصیل این دوره مدارک زیادی مورد نیاز است که برخی از آن‌ها شامل مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه می‌شوند.

لازم است که یک استاد راهنما یا سوپروایزر پیدا کنید تا فرایند اخذ پذیرش برای شما آسان‌تر شود. باید اشاره کرد که مدرک آیلتس شما برای تحصیل دکترا در ترکیه باید حداقل نمره 7 داشته باشد. هزینه تحصیل در دوره دکترا حدودا بین 100 هزار تا 336 هزار لیر (5410 تا 18000 دلار آمریکا) است.

اخذ تابعیت ترکیه با مهاجرت کاری به این کشور

مهاجرت کاری یکی از آسان‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت دائم و در نهایت تابعیت ترکیه به شمار می‌رود. مهم‌ترین شرط کار در ترکیه دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترک است. در واقع کارفرمای شما حتما باید تابعیت ترکیه را داشته باشد تا بتواند برای شما دعوت‌نامه همکاری ارسال کند. برای اینکه بتوانید اقامت کاری ترکیه را دریافت کنید لازم است که مجوز کار این کشور را داشته باشید. باید بدانید که کارفرما وظیفه دارد به وزارت کار ترکیه درخواست صدور مجوز کار را ارائه دهد.

مهم‌ترین شرط کار در ترکیه دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترک است

معمولا بررسی درخواست مجوز کار در وزارت کار ترکیه حداکثر تا 90 روز طول خواهد کشید. یعنی در کمتر از سه ماه مجوز کار برای شما صادر می‌شود. باید اشاره کرد که اعتبار مجوز کار ترکیه در ابتدا یک سال است اما می‌توان آن را تمدید کرد. در هر بار شما می‌توانید مجوز کار خود را به مدت دو سال تمدید کنید. در صورتی که هشت سال از اقامت موقت کاری شما بگذرد، می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید. همچنین پس از 10 سال اقامت، یعنی 8 سال موقت و دو سال دائم، امکان اخذ تابعیت ترکیه برای شما فراهم می‌شود.

سرمایه‌گذاری در ترکیه به‌منظور اخذ تابعیت

یک روش بسیار محبوب در میان سرمایه‌داران برای اخذ تابعیت ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور است. به طور کلی سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در ترکیه برای اخذ تابعیت این کشور به روش‌های بسیار متنوعی امکان‌پذیر خواهد بود. اگر قصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارید، سرمایه شما باید به مدت حداقل سه سال در این کشور باقی ماند تا بتوانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید.

از جمله روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا
 • سرمایه‌گذاری در سپرده بانکی به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا
 • خرید سهام به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا
 • خرید اوراق قرضه به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا
 • ثبت شرکت در ترکیه و استخدام حداقل پنج نفر نیروی کار با تابعیت ترکیه

با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار آمریکا در ترکیه شما تابعیت ترکیه را دریافت می‌کنید. در واقع از زمان خرید تا صدور پاسپورت برای شما حداکثر 70 روز طول خواهد کشید. باید اشاره کرد که برای اخذ تابعیت ترکیه نباید تا حداقل سه سال ملک را بفروشید. جالب است بدانید که شما می‌توانید ملکی با ارزش زیر 250 هزار دلار خریداری کنید.

با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار آمریکا در ترکیه شما تابعیت ترکیه را دریافت می‌کنید

در صورت خرید ملک با ارزش زیر 250 هزار دلار، حداقل ارزش ملکی که می‌خرید باید 60 هزار دلار آمریکا باشد. با خرید چنین ملکی یک اقامت سه‌ساله دریافت می‌کنید که می‌توان آن را تمدید کرد. باید بدانید که این اقامت سه‌ساله توریستی به شمار می‌رود و با داشتن آن اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت. لازم به ذکر است که اگر بخواهید با این روش به ترکیه بروید و کار کنید، باید پیشنهاد کاری داشته باشید.

اخذ تابعیت ترکیه به‌واسطه ازدواج یا تولد فرزند

در بیشتر کشورها امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت از طریق ازدواج با فردی دارای تابعیت آن کشور امکان‌پذیر است. باید بدانید که کشور ترکیه یکی از همین کشورها بوده و برای اخذ تابعیت این کشور باید با فردی دارای تابعیت ترکیه ازدواج کنید. برای دریافت پاسپورت و تابعیت ترکیه از طریق ازدواج، باید حداقل سه سال از زندگی مشترک شما گذشته باشد.

باید بدانید که ثبت ازدواج در ترکیه شرایطی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها داشتن حداقل 18 سال سن است. همچنین طرفین ازدواج باید از همسران قبلی خود به صورت کامل جدا شده باشند. اگر متقاضی پس از ازدواج خود با تابعه ترکیه، از او طلاق بگیرد، تابعیت ترکیه او پابرجا خواهد ماند. البته این تنها در صورتی است که متقاضی و همسرش ثابت کنند که ازدواج آن‌ها صوری نبوده است.

کشور ترکیه در اعطای تابعیت به فرزند متولد شده طبق قانون خون عمل می‌کند.

کشور ترکیه در اعطای تابعیت به فرزند متولد شده طبق قانون خون عمل می‌کند. یعنی یکی از والدین کودک متولد شده باید تابعیت ترکیه را داشته باشد. البته تحت برخی از شرایط کودکی که در خاک ترکیه متولد شود می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کند. یکی از این شرایط نامعلوم بودن والدین کودک متولد شده در خاک ترکیه است.

فرایند اخذ تابعیت ترکیه چگونه است؟

دریافت تابعیت ترکیه با هر روشی که به این کشور مهاجرت کنید در چند مرحله انجام می‌شود. به عنوان مثال خرید ملک سریع‌ترین روش برای اخذ تابعیت ترکیه است. یعنی تنها با پرداخت مبلغ 250 هزار دلار و عقد قرارداد خرید ملک، شما تابعیت این کشور را دریافت خواهید کرد.

مراحل دریافت تابعیت ترکیه با هر روش مهاجرتی به ترتیب زیر است:

 • بررسی پیش‌نیازهای اخذ تابعیت، مانند مدارک مورد نیاز و روش‌های مهاجرتی به ترکیه
 • تهیه و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت و تابعیت
 • طی کردن مراحل اخذ اقامت موقت ترکیه
 • ارسال درخواست صدور تابعیت و پاسپورت ترکیه
برای دریافت تابعیت ترکیه روش‌های گوناگونی وجود دارند

افزایش کیفیت زندگی با اخذ تابعیت ترکیه

یکی از کشورهایی که متقاضیان ایرانی مهاجرت می‌توانند تابعیت و پاسپورت آن را به دست آورند، کشور تر‌کیه است. با مهاجرت به ترکیه و اخذ شهروندی آن از مزایایی مانند افزایش فرصت‌های شغلی و تحصیلی، امکان سفر بسیاری از کشورهای دنیا بدون ویزا و بهره‌مندی از خدمات مناسب درمانی برخوردار می‌شوید. برای دریافت تابعیت ترکیه روش‌های گوناگونی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به اخذ تابعیت ترکیه با مهاجرت شغلی و سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان