لوگو سایت

9:00 - 17:00

ساعت کاری

02128111107

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

زمان مطالعه: 6 دقیقه

حکم خیانت زن به شوهر

حکم خیانت زن به شوهر

فهرست مطالب

حکم خیانت زن به شوهر مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. خیانت زن به شوهر خود در واقع به این معنی است که آن زن با مردی نامحرم رابطه عاطفی، فیزیکی و جنسی برقرار کرده است. این عمل جرم به شمار می‌رود و دو مصداق رابطه نامشروع زنا و رابطه نامشروع دون زنا دارد. برای صدور حکم این جرم، مصادیق جرم خیانت زن به شوهر باید توسط شهادت شاهدان یا اقرار مرتکبین جرم به دادگاه ثابت شود. باید بدانید که دامنه این جرم بسیار گسترده بوده و مجازات مختلفی مانند شلاق، سنگسار و اعدام را به همراه دارد. اما هر یک از این مجازات‌ها در چه صورتی اعمال می‌شوند؟ و آیا خیانت زن به شوهر در پرداخت مهریه تاثیر دارد یا خیر؟ با ما همراه باشید تا در این مطلب به این سوالات پاسخ داده و به بررسی حکم خیانت زن به شوهر بپردازیم که در صورت نیاز با مشاوره یک وکیل خانواده میتوانید در مورد احکام و گرفتن حق و حقوق خود اقدام نمایید.

خیانت همسر به چه معنی است؟

در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها با موضوع فراگیر خیانت درگیر هستند و کانون این خانواده‌ها در معرض فروپاشی قرار گرفته است. در برخی موارد افراد پس از خیانت همسر خود، به‌منظور حفظ آبرو یا داشتن فرزند، اقدام به شکایت نکرده و این عمل را مخفی می‌کنند. اما در بسیاری از موارد افراد اقدام به شکایت کرده و در تلاش برای اجرای حکم این جرم خواهند بود. به دلیل اینکه خیانت به نوعی خلاف عرف جامعه به شمار می‌رود، مرتکبین این جرم حتی در صورت نداشتن شاکی خصوصی، باز هم مجازات می‌شوند.

خیانت همسر به معنی عمل نکردن به وعده و ایجاد ناراحتی برای همسر است. یعنی اگر فردی با افرادی دیگر صحبتی کرده و یا کاری را انجام دهد که همسر او را ناراحت کند، در واقع به او خیانت کرده است. البته باید اشاره کرد که ناراحتی همسر باید به‌گونه‌ای باشد که اعتماد او نسبت به همسرش سلب شود. به طور کلی می‌توان گفت خیانت عملی است که در خارج از چهارچوب ازدواج انجام شده باشد. در واقع فرد خیانتکار لذت‌های مختلف را به جای همسر خود با فردی دیگر تجربه می‌کند. در نتیجه فرد با این عمل تعهدی که به همسر خود داده را زیر پا می‌گذارد و باعث از بین رفت رابطه خود با همسرش می‌شود.

حکم خیانت زن به شوهر چیست

خیانت زن به شوهر چه آثار حقوقی را به دنبال دارد؟

بر اساس قانون، زمانی که زن و مردی با یکدیگر ازدواج می‌کنند، در واقع متعهد می‌شوند که به همدیگر خیانت نکرده و با هم صادق باشند. اما متاسفانه به دلایل مختلفی مانند عدم عشق و علاقه، کمبود توجه همسر، هوسرانی و موارد دیگر، بسیاری از افراد دست به خیانت می‌زنند. باید بدانید که حکم خیانت زن به شوهر با حکم خیانت شوهر به زن تفاوت دارد و طبق قانون فرد خیانتکار مجازات خواهد شد. اما باید بدانید که عمل خیانت برخی آثار حقوقی هم به دنبال دارد که در ماده 1133 قانون مدنی به آن اشاره شده است.

طبق ماده 1123 قانون مدنی در صورت ثابت شدن خیانت زن به شوهر، مرد می‌تواند به تنهایی برای ادامه زندگی مشترک با همسرش تصمیم بگیرد. همچنین این امکان را خواهد داشت که به دادگاه مراجعه کرده و دادخواستی مبنی بر طلاق از همسر ارائه دهد. اگر مرد به زن خود اتهام خیانت زده و نتواند آن را اثبات کند، زن می‌تواند دادخواستی به دادگاه ارائه داده و اعاده حیثیت کند. اگر دادگاه به نفع زن رای بدهد، تمام ضررهای مادی و معنوی که زند دیده است، جبران خواهد شد.

خیانت زن به شوهر شامل چه مواردی می‌شود؟

در حال حاضر متاسفانه در برخی از خانواده‌ها عمل خیانت زیاد شده و پرونده‌های خیانت در دادگاه‌ها افزایش پیدا کرده‌اند. باید بدانید که طبق قانون این عمل جرم به شمار می‌رود و حکم خیانت زن به شوهر مجازات سنگینی را به دنبال دارد. این جرم دارای دامنه گسترده‌ای است و به شکل‌های مختلفی انجام شده که به دو دسته رابطه نامشروع زنا و رابطه نامشروع دون زنا تقسیم می‌شوند. تشخیص این مصادیق بر عهده مرجع رسیدگی‌کننده به پرونده است. باید اشاره کرد که مرجع رسیدگی‌کننده با توجه به مصداق جرم خیانت، برای مرتکب جرم مجازات تعیین می‌کند. اما برای بررسی حکم خیانت زن به شوهر طبق هر یک از این مصادیق، باید با مفهوم هر کدام از آن‌ها آشنا شوید.

حکم خیانت زن به شوهر و موارد آن

رابطه نامشروع دون زنا

به هر نوع بوسیدن، در آغوش گرفتن و هر نوع لمس بین زن و مرد نامحرم که مصداق زنا نباشد، رابطه نامشروع دون زنا گفته می‌شود. البته چنین عملی از مصادیق جرم خیانت به شمار می‌رود. در صورتی که زن شوهردار مرتکب چنین عملی بشود، مجرم شناخته شده و توسط دادگاه مجازات خواهد شد.

رابطه نامشروع زنا

برقراری رابطه جنسی زن با مرد نامحرم از مصادیق رابطه نامشروع زنا است. در واقع زمانی چنین عملی رابطه نامشروع زنا تلقی می‌شود که میان مرد و زن رابطه جنسی برقرار شود. اگر زن مرتکب چنین عملی شده و در دادگاه به اثبات برسد، مجرم شناخته می‌شود. در این حالت طبق حکم خیانت زن به شوهر، برای مرتکب این جرم مجازات تعیین خواهد شد.

روش‌های اثبات انواع خیانت زن به شوهر

اثبات خیانت زن به شوهر، چه رابطه نامشروع دون زنا و چه رابطه نامشروع زنا باشد، به سه روش امکان‌پذیر خواهد بود. برای صدور و اجرای حکم خیانت زن به شوهر توسط دادگاه، ابتدا باید این جرم ثابت شده و مصداق آن از سوی قاضی مشخص شود.

روش‌های اثبات خیانت زن به شوهر در دادگاه شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اقرار به ارتکاب جرم: این کار در واقع روش مستقیم اثبات خیانت زن به شوهر در دادگاه است. متهم باید در دادگاه و حضور قاضی اقرار به ارتکاب جرم اقرار کند تا برای صدور حکم اعتبار داشته باشد. باید اشاره کرد که لازم است متهم در دادگاه چهار بار به ارتکاب جرم اقرار کند
  • شهادت شاهدان: برای اثبات خیانتی که مصداق رابطه نامشروع دون زنا است، تنها باید دو مرد عادل شهادت بدهند. اما اثبات خیانتی که مصداق رابطه نامشروع زنا است نیازمند شهادت چهار مرد عادل یا سه مرد و دو زن خواهد بود. باید اشاره کرد که شاهدان باید در زمان وقوع زنا در محل حضور داشته و شاهد عمل زنا بوده باشند تا شهادت آن‌ها پذیرفته شود
  • اثبات از طریق عکس، فیلم، فایل صوتی یا پیام‌های ردوبدل شده: باید بدانید که فیلم، عکس، فایل صوتی و موارد دیگر تنها برای افزایش اطلاعات قاضی هستند. یعنی به عنوان دلیل برای صدور حکم نخواهند بود

طبق قانون، چه مجازاتی برای خیانت زن به شوهر مشخص شده است؟

طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی، اگر خیانت زن به شوهر مصداق رابطه نامشروع دون زنا باشد، به 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌شود. اما در صورتی که خیانت زن به شوهر مصداق رابطه نامشروع زنا باشد، دو حالت وجود دارد. زنی که در شرایط احصان نبوده و مرتکب خیانتی با مصداق رابطه نامشروع زنا شود، محکوم به صد ضربه شلاق خواهد شد. اما اگر زن در شرایط احصان بوده و رابطه نامشروع زنا داشته باشد، به اعدام محکوم خواهد شد. باید اشاره کرد که شرایط احصان به این معنی است که زن همسری شرعی و دائمی داشته که با او رابطه جنسی دارد. همچنین در شرایط احصان، زن هر زمان که بخواهد می‌تواند با همسر خود رابطه جنسی داشته باشد.

مجازات و حکم خیانت زن به شوهر

وضعیت پرداخت مهریه زن خیانت‌کار توسط شوهر

بسیاری از افرادی که با پرونده‌های خیانت درگیر هستند، ممکن است سوالات زیادی در ذهن داشته باشند. یکی از رایج‌ترین این سوالات وضعیت پرداخت مهریه به زن خیانتکار توسط شوهر است. باید بدانید که طبق حکم خیانت زن به شوهر، زن خیانتکار از دریافت مهریه منع نخواهد شد. یعنی اگر زن به شوهر خود خیانت کند و خیانت او هر مصداقی داشته باشد، باز هم شوهر باید مهریه او را بپردازد.

در زمان عقد زن و شوهر، مالکیت مهریه به زن منتقل می‌شود و زن می‌تواند هر تصمیمی درباره مهریه خود بگیرد. باید بدانید که این مورد به صراحت در ماده 1082 قانون مدنی ذکر شده است. در صورتی که مرد درخواست طلاق بدهد، زن می‌تواند در ازای شکایت نکردن مرد به جرم خیانت، به صورت کاملا توافقی مهریه خود را ببخشد.

نتیجه گیری

در حال حاضر متاسفانه افراد زیادی درگیر پرونده‌های خیانت همسر هستند. برای پیشبرد پرونده لازم است که با نکات حقوقی و کیفری این نوع پرونده‌ها آشنایی داشته باشید. هرمس لایرز، یک موسسه حقوقی شناخته‌شده در زمینه خدمات مشاوره‌ای حقوقی و کیفری است. شما می‌توانید با مراجعه به مجموعه ما از مشاوره بهترین کارشناسان حقوقی بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

حکم خیانت زن به شوهر چیست؟

در صورتی که خیانت مصداق رابطه نامشروع دون زنا باشد، زن به 99 ضربه شلاق محکوم می‌شود. اگر خیانت زن مصداق رابطه مشروع زنا باشد، دو حالت وجود دارد. در صورتی که زن در شرایط احصان نباشد، به 100 ضربه شلاق و اگر در شرایط احصان باشد به اعدام محکوم می‌شود.

آیا با خیانت زن به شوهر، مرد می‌تواند از پرداخت مهریه امتناع کند؟

خیر. طبق قانون زن مالک مهریه است و حتی اگر به شوهر خود خیانت کرده باشد، باز هم شوهر باید مهریه او را پرداخت کند.

تفاوت رابطه مشروع دون زنا و رابطه مشروع زنا در چیست؟

تفاوت رابطه مشروع زنا و دون زنا در این است که در رابطه مشروع دون زنا رابطه جنسی به‌صورت کامل انجام نمی‌شود. اما در رابطه مشروع زنا رابطه جنسی به‌صورت کامل انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان